Tap Tap to Zoom
Code: NF-RS-SHV41450-C557
MPN: C557
UPC: 847362008080
Buy Together and Save
An amazing value in a small package, the NightForce SHV 4-14x50mm First Focal Plane Rifle Scope is an ideal choice for hunters or competitive shooters. The 4-14x magnification range on these Rifle Scopes from the expert shooting professionals at NightForce provides resolving power and a wider field of view even at higher magnification. The controls on the NightForce SHV 4-14x50mm FFP Rifle Scope make adjustments intuitive and precise for when you need to make a hurried shot after retreating prey or during a competition. ZeroSet function lets you return to your zero settings quickly even after multiple changes . Choose the NightForce SHV 4-14x50mm Compact Rifle Scope for practical solutions for all your hunting and target shooting adventures.![]()
| Manufacturer: | NightForce |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 14 x |
| Reticle: | Illuminated MIL-R |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 10.8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Black |
| Field of View, Linear: | 7.4 - 25.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 70 - 80 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 30 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.8 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 90 - 70 MOA |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |