Tap Tap to Zoom
Up to 13% OFF Firearm Accessories
- Beam Color:
- Infrared
- Color:
- Infrared
- Additional Features:
- 850nm IR Wavelength
- Condition:
- New
Code: 3UT-FLW-IRHK-NS400K-IR-2598
MPN: NS400K-IR-2598
UPC: 692193792598
Product Info for NightSnipe NS400 IR Illuminator Hunting Light Kit
The NightSnipe IR Illuminator Hunting Light Kit allows you to mount a high-quality IR light to your rifle rail, scope, binoculars or monoculars for enhanced vision while hunting coyote and other nocturnal predators. NightSnipe designed these Rifle Weapon Lights with an adjustable beam that can be set as a flood light for close encounters or as a tighter beam for long-distance engagements. This NightSnipe Infrared Illuminator Predator Mounted Hunting Light Kit is compatible with Gen 1-3 and all digital NV devices, and it emits no visible light that would scare away animals. Pick up a NightSnipe IR Illuminator Hunting Light Kit to enhance your vision while using night vision devices.![]()
Specifications for NightSnipe NS400 IR Illuminator Hunting Light Kit:
| Manufacturer: | NightSnipe |
| Bulb Type: | CREE LED |
| Beam Color: | Infrared |
| Color: | Infrared |
| Beam Distance: | 500 yds |
| Diameter: | 48 mm |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 8 oz |
| Bezel Diameter: | 48 mm |
| Battery Life: | 3 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Black |
| Additional Features: | 850nm IR Wavelength |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of NightSnipe IR Illuminator Hunting Light Kit
- Adjustable beam allows the user to fine tune the illuminator to their specific situation. From flood to tight pencil beam when extreme distance shots are needed.
- Achieve much greater distances and optimal clarity of your intended target. Optimal 3 mode led design, low, medium and high allow for the desired amount of IR light needed.
- 850NM (1070MW) light source provides zero light emittance visible to the human eye or that of your game.
- Compatible with generation 1, generation 2, generation 3, and ALL digital night vision devices.
- 18650 rechargeable batteries.
- Numerous mounting options available for AR rails, scopes, binoculars and monocular.
- Available in kit form (18650 rechargeable batteries, battery charger with home and car plugs, customer selected mounting options, custom Flambeau case) or the light by itself.
- Industry Leading Warranty
- Battery Life: 3 hours pr/battery
Package Contents:
- NightSnipe IR Illuminator Hunting Light Kit
- NS400 IR Hunting Illuminator 48mm bezel / diameter. 9.8oz with battery installed.
- 1 x Interchangeable extreme powered 100,000-hour CREE USA DIMMER IR (Infrared) LED available in 850nm
- Adjustable focus beam. 3-Mode (Low, Medium, High) Infrared Settings.
- Coiled Click Switch (Bump button to switch between modes)
- 2 x 18650 Rechargeable Batteries Wall/Car Charger
- Flambeau Custom Hard Case
- NEW: NightSnipe Adjustable Mount System for windage and elevation adjustments. Mount can be used with the included picatinny rail ring mount, or any existing picatinny rail.
NightSnipe NS400 IR Illuminator Hunting Light Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- NightSnipe NS400 IR Illuminator Hunting Light Kit, Infrared Beam, NS400K-IR-2598 , MPN: NS400K-IR-2598 , UPC: 692193792598 , Code: 3UT-FLW-IRHK-NS400K-IR-2598