1 of 1 images
Proof Research Elevation MTR 2.0 Rifle, .300 Winchester Magnum, 22 inch barrel, 5 Round Magazine, 137918-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Proof Research Elevation MTR 2.0 Rifle, .300 Win Mag, 22in barrel - FRRMPG
PROOF 137918 ELEV 2.0 MTR 300WM 22 10 5/8-24 BGR![]()
Specifications for Proof Research Elevation MTR 2.0 Rifle, .300 Win Mag, 22in barrel - FRRMPG:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Gun Make: | Proof Research |
| Gun Model: | Proof Research Elevation MTR 2.0 |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .300 Winchester Magnum |
| Barrel Length: | 22 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Height: | 4 in |
| Width: | 14 in |
| Hand: | Right |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Muzzle Device: | Thread Protector |
| Additional Features: | Trigger Tech Trigger |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Proof Research Elevation MTR 2.0 Rifle, .300 Winchester Magnum, 22 inch barrel
Proof Research Elevation MTR 2.0 Rifle, .300 Win Mag, 22in barrel - FRRMPG Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Proof Research Elevation MTR 2.0 Rifle, .300 Winchester Magnum, 22 inch barrel, 5 Round Magazine, 137918-FRRMPG , MPN: 137918 , UPC: 843068137918 , Code: 2SB-FR2-TR100-137918-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare










































































