Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Sure as autumn arrives, the Model 870 Wingmaster rises to meet another day in the upland fields and woods of America. The Model 870 is so smooth and reliable that today - more than 60 years after its introduction - it's still the standard by which all pump shotguns are measured.![]()
With a receiver machined from a solid billet of steel, it is the model of enduring strength. True to its original design, the pump glides with silky surety on two twin action bars for the utmost in positive chambering and ejection.
These characteristics, along with its flawless balance and natural pointing qualities have made the Model 870 the best-selling, most trusted shotgun of all time - of any action type, from any manufacturer.
As the most aesthetically refined representative of our prestigious pump-action family, the Model 870 Wingmaster is a true American icon.
Available in 12 gauge 2 3/4" and 3", and 20 gauge, and .410 bore, it has a custom-quality high gloss finish on both stock & fore-end and handsome American walnut woodwork. The receiver and barrel are richly blued and highly polished for classic appeal. We also offer a broad selection of barrel and choke options to fit your application.
| Manufacturer: | Remington |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 870 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Dual Bead |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6.75 lb |
| Overall Length: | 46.5 in |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Additional Features: | Gold Plated Trigger |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |