Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
13% OFF + 2% Bucks for My Account Users
Show with deals only:
Buy Together and Save
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for RISE Armament RA-701 AR Compensator
The RA-701 Compensator from RISE Armament is designed using high-quality 416 stainless steel to eliminate muzzle rize when firing. This helps you maintain your aim when firing successive shots, and can reduce overall recoil by up to 67%. This allows you to stay on target while training, helping you get more accurate groupings and see how you perform in live fire scenarios.![]()
It is available for .22 caliber weapons, such as those chambered in .223 and 5.56 NATO, as well as .30 caliber options, like rifles chambered in .308 WIN and 6.5 Creedmoor. This provides impressive versatility, as you can outfit a variety of firearms with this recoil-reducing accessory. Plus, you can even choose between a black nitride or stainless finish to help you customize the appearance of your firearm.
If you need more components to finish your AR build, check out our selection of Muzzle Brakes & Compensators today.
Specifications for RISE Armament RA-701 AR Compensator:
| Manufacturer: | RISE Armament |
| Caliber: | .223 Remington, 5.56x45mm NATO |
| Fabric/Material: | 416R Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Inner Diameter: | 0.223 in |
| Length: | 2.1 in |
| Weight: | 2.55 oz |
| Included Accessories: | Crush Washer |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of RISE Armament RA-701 AR Compensator
- 416 stainless steel
- Also available with black nitride finish
- Designed to counteract recoil and lifting tendencies
- Length: 2.5"
- Weight: 3 oz.
- .22 cal: Fits standard 1/2-28 TP barrel
- .30 cal: Fits standard 5/8-24 TP barrel
Package Contents:
- RISE Armament RA-701 AR Compensator
RISE Armament RA-701 AR Compensator Orderable Models
List of Orderable Models
- Rise Armament RA-701 Compensator .223/5.56, 1/2x28, Black , MPN: RA-701-223-BLK , UPC: 851046006125 , Code: 2AL-BMB-RACB-RA-701-223-BLK
- Rise Armament RA-701 Compensator, .223/5.56, 1/2x28, Silver RA-701-SLVR , MPN: RA-701-223-SLVR , UPC: 851046006118 , Code: 2AL-BMB-RACB-RA-701-223-SLVR
RISE Armament RA-701 AR Compensator Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Rise Armament RA-701 Compensator .223/5.56, 1/2x28, Black RA-701-BLK, EDEMO2, Used, Condition Like New , MPN: RA-701-223-BLK-EDEMO2 , Code: 2AL-BMB-RACB-RA-701-223-BLK-EDEMO2
- USED Rise Armament RA-701 Compensator .223/5.56, 1/2x28, Black RA-701-BLK, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: RA-701-223-BLK-EDEMO3 , Code: 2AL-BMB-RACB-RA-701-223-BLK-EDEMO3
- USED Rise Armament RA-701 Compensator .223/5.56, 1/2x28, Black RA-701-BLK, EDEMO4, Used, Condition Fair , MPN: RA-701-223-BLK-EDEMO4 , Code: 2AL-BMB-RACB-RA-701-223-BLK-EDEMO4