Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
This all around 410GA shotgun is relevant for ALL GENERATIONS. Packaged with Patent Pending Stock with Spacers and adjustable cheek rest, and a Patent Pending supreme ergonomics tested forend, this shotgun takes efficiency and reliability to a new level. Additionally it features lightweight aluminum receiver with a 26in Barrel and 5 + 1 capacity. Full, Modified, and improved choke tubes making this shotgun making this shotgun ready for any situation. 3in Chamber.![]()
| Manufacturer: | Rock Island Armory |
| Finish: | Anodized |
| Gun Make: | Rock Island Armory |
| Gun Model: | Rock Island Armory All-Gen |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 8.82 lb |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Caliber: | .410 Bore |
| Shotgun Magazine Capacity: | 5 Rounds 3 in |
| Barrel Profile: | Contour |
| Rifling Profile: | Smoothbore |