1 of 1 images
Rock River Arms LAR-15 NM A4 Cmp Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 20in Heavy Match 1/2x28 TPI Barrel, 1-8, Synthetic Black Stock, Black, AR1289-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Rock River Arms LAR-15 NM A4 Cmp Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 20in Barrel
LAR-15 NM A4 20 Inch CMP Rifle![]()
Specifications for Rock River Arms LAR-15 NM A4 Cmp Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 20in Barrel:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Gun Make: | Rock Island Armory, Rock River Arms |
| Gun Model: | Rock River Arms LAR-15M |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .223 Wylde, .223 Remington, 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 20 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Stock Type: | Rock River Arms Operator CAR Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 20 Round |
| Weight: | 8.7 lb |
| Height: | 3.2 in |
| Width: | 13.7 in |
| Length: | 30.5 |
| Finish: | Colored |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Package Contents:
- Rock River Arms LAR-15 NM A4 Cmp Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 20in Barrel
Rock River Arms LAR-15 NM A4 Cmp Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 20in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rock River Arms LAR-15 NM A4 Cmp Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 20in Heavy Match 1/2x28 TPI Barrel, 1-8, Synthetic Black Stock, Black, AR1289-FRRMPG , MPN: AR1289 , UPC: 842834100507 , Code: 1WN-FR1-CTRT179-AR1289-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare


































































































