1 of 1 images
Rock River Arms LAR-BT3 Car Predator Hp Semi-Auto Rifle, .243 Winchester, 20in Fluted 5/8x24 TPI Barrel, 1-10, Synthetic Black Stock, Black, 243A1534BT-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Rock River Arms LAR-BT3 Car Predator Hp Semi-Auto Rifle, .243 Winchester, 20in Barrel
LAR-BT3 Predator HP .243 with Brake![]()
Specifications for Rock River Arms LAR-BT3 Car Predator Hp Semi-Auto Rifle, .243 Winchester, 20in Barrel:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Gun Make: | Rock Island Armory, Rock River Arms |
| Gun Model: | Rock River Arms LAR-BT3 |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .243 Winchester |
| Barrel Length: | 20 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 20 Round |
| Weight: | 9.2 lb |
| Height: | 4 in |
| Width: | 14.5 in |
| Length: | 40 |
| Finish: | Colored |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | RRA Operator Brake |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Package Contents:
- Rock River Arms LAR-BT3 Car Predator Hp Semi-Auto Rifle, .243 Winchester, 20in Barrel
Rock River Arms LAR-BT3 Car Predator Hp Semi-Auto Rifle, .243 Winchester, 20in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rock River Arms LAR-BT3 Car Predator Hp Semi-Auto Rifle, .243 Winchester, 20in Fluted 5/8x24 TPI Barrel, 1-10, Synthetic Black Stock, Black, 243A1534BT-FRRMPG , MPN: 243A1534BT , UPC: 842834125685 , Code: 1WN-FR1-CTRT187-243A1534BT-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare

















































































