Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The CROSS Rifle makes its move to the world of Competitive Shooting with the new CROSS-PRS. This latest addition to the CROSS line of bolt action rifles has been completely re-configured to meet the specific needs of long-range precision shooters. With its steel-structured 14.2lb design, the CROSS-PRS distributes weight evenly, delivering a balanced feel while reducing recoil and decreasing the time it takes to get back on target. The CROSS-PRS features a folding adjustable steel stock for easy movement, a heavy contour stainless 5R rifled barrel for extreme accuracy, an 18" free-floating, two-piece Arca handguard for easy connection to tripods and bipods, and a precision-designed grip and selector switch. The CROSS-PRS is purpose-built, with all of the features needed to be an extremely capable precision long-range rifle right out of the box.![]()
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | Sig Sauer CROSS-PRS |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .308 Winchester |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Material: | 416 Stainless Steel |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Manual Thumb Safety |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Weight: | 14.2 lb |
| Height: | 8 in |
| Width: | 2.9 in |
| Length: | 44.5 in |
| Hand: | Right |
| Trigger Type: | Two-Stage |
| Fabric/Material: | Cerakote Elite |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |