Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for SIG SAUER P320 M18 Pistol, 9mm Luger, 3.9 in barrel
Compact variant of GIG's P320 M17 model. Closely follows the specifications of the U.S. Armys M18. Features a carbon steel barrel, M1913 accessory rail, removable night sight rear plate, ambidextrous safety.![]()
Specifications for SIG SAUER P320 M18 Pistol, 9mm Luger, 3.9 in barrel:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer M18 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.9 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Siglite Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Production Year: | 2019 - Ongoing |
| Weight: | 28.1 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.6 in |
| Length: | 7.2 in |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
| Muzzle Energy: | 360 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1143 ft/s |
Package Contents:
- SIG SAUER P320 M18 Pistol, 9mm Luger, 3.9 in barrel
Ammunition






























SIG SAUER P320 M18 Pistol, 9mm Luger, 3.9 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SIG SAUER P320 M18 Pistol, 9mm Luger, 3.9 in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, SIGLITE night sights, 17 round magazine, P320 M18-1-FRRMPG , MPN: P320 M18-1-FRRMPG , Code: SD9-FH1-SSP320M18-1-P320-M18-1-FRRMPG




























































































































































