Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Clearance Product
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight
For the uncompromising shooter that needs the best of the best, the SIG SAUER ROMEO-X PRO, Red Dot is the perfect choice. With a minimalist style that takes up very little space on your rail or in your field of view, these Red Dot Sights are perfect for everything from EDC pistols to shotguns, carbines, and even rifles. As an enclosed emitter optic, the ROMEO-X PRO is extremely durable, preventing dirt, water, and debris from contacting the emitter and interfering with your reticle. Plus, the ultra-low deck height allows you to easily co-witness your sights, giving you even better accuracy.![]()
Specifications for SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | CNC Machined 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Brightness Settings: | 15 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Weather Resistance: | Dustproof, Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.83 in |
| Width: | 1.23 in |
| Height: | 0.94 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
| Lens Type: | Aspherical |
Features of SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight
- Inspired by MIL-SPEC ROMEO-M17
- Rugged 7075 aluminum housing with a fully enclosed and sealed optical system.
- Patent-Pending Beyllium Copper Flexure Arm.
- Distortion free aspherical lens.
- MOTAC (Motion Activated Illumination)
- Avialble Reticles: 3 MOA Red Dot, 6 MOA Red Dot or Circle Dot.
- Low deck height for standard-height iron sight co-witness.
- 20,000 hour battery life with side load battery.
- 15 illumination settings including 3 night vision.
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight
SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 , MPN: SORX1330 , UPC: 798681699360 , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1330
- USED, SIG SAUER Romeo-X Pro Enclosed Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 3 MOA Dot, 6 MOA Dot, Circle and Dot, Black, SORX1380 , MPN: SORX1380-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1380-EDEMO-OT-C
- DEMO, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed,Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 6 MOA Red Dot, Black, SORX1360 , MPN: SORX1360-DEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1360-DEMO
- Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed,Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 6 MOA Red Dot, Black, SORX1360 , MPN: SORX1360 , UPC: 798681699377 , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1360
- DEMO, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed,Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 6 MOA Red Dot, Black, SORX1360 , MPN: SORX1360-DEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1360-DEMO-OB-A
- Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, Circle Dot, 32 MOA Circle with 2 MOA Red Dot, Black, SORX1300 , MPN: SORX1300 , UPC: 798681702107 , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1300
- SIG SAUER Romeo-X Pro Enclosed Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 3 MOA Dot, 6 MOA Dot, Circle and Dot, Black, SORX1380 , MPN: SORX1380 , UPC: 798681703470 , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1380
SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed,Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 6 MOA Red Dot, Black, SORX1360 , MPN: SORX1360-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1360-EDEMO-IN-C
- USED, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, Circle Dot, 32 MOA Circle with 2 MOA Red Dot, Black, SORX1300 , MPN: SORX1300-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1300-EDEMO-IN-D
- USED, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed,Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 6 MOA Red Dot, Black, SORX1360 , MPN: SORX1360-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1360-EDEMO-RE-C
- USED, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed,Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 6 MOA Red Dot, Black, SORX1360 , MPN: SORX1360-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1360-EDEMO-OB-C
- USED, SIG SAUER ROMEO-X Pro 1x24mm Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 , MPN: SORX1330-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1330-EDEMO-IN-D
- USED, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 , MPN: SORX1330-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1330-EDEMO-RE-B
- USED, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed,Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 6 MOA Red Dot, Black, SORX1360 , MPN: SORX1360-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1360-EDEMO-RE-B
- USED, SIG SAUER ROMEO-X Pro 1x24mm Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 , MPN: SORX1330-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1330-EDEMO-SC-C
- USED, SIG SAUER ROMEO-X Pro 1x24mm Reflex Red Dot Sight, Circle Dot, Black, SORX1300 , MPN: SORX1300-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1300-EDEMO-DF-F
- DEMO, SIG SAUER ROMEO-X Pro 1x24mm Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 , MPN: SORX1330-DEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1330-DEMO
- USED, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, Circle Dot, 32 MOA Circle with 2 MOA Red Dot, Black, SORX1300 , MPN: SORX1300-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1300-EDEMO-RE-B
- USED, SIG SAUER ROMEO-X Pro 1x24mm Reflex Red Dot Sight, Circle Dot, Black, SORX1300 , MPN: SORX1300-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1300-EDEMO-OB-C
- USED, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 , MPN: SORX1330-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1330-EDEMO-RE-A
- DEMO, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, Circle Dot, 32 MOA Circle with 2 MOA Red Dot, Black, SORX1300 , MPN: SORX1300-DEMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1300-DEMO
- Open Box, Dealer Demo, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 , MPN: SORX1330-DMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1330-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, Circle Dot, 32 MOA Circle with 2 MOA Red Dot, Black, SORX1300 , MPN: SORX1300-DMO , Code: SD9-RD-ROMEO-XPRO-SORX1300-DMO-OB-A