Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 6 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Additional Features:
- No
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- Factory DEMO
- Condition Quality:
- Like New
- Condition Details:
- Open Box
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMSc
Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-DEMO-OB-A
MPN: SOR01600-DEMO
Buy Together and Save
Product Info for SIG SAUER Romeo Zero Red Dot Sight 1x 6 MOA
Enjoy the latest and greatest in slide-mount optics with the SIG SAUER Romeo Zero Red Dot Sight 1x 6 MOA. These Red Dot Sights from the pioneers at SIG SAUER feature a 20,000 hour battery life for extended use on and off the field. With polymer housing the Romeo Zero Red Dot Sight is lighter and won't weigh down your rear. For an affordable addition to your firearm look to the SIG SAUER Romeo Zero Red Dot Sight 1x 6 MOA for high quality at a fraction of the cost.![]()
The ROMEOZero was designed to match the Shield RMS-c footprint. Two sets of mounting screws are included with commercial versions of the ROMEOZero - M3 screws which are meant to mount the ROMEOZero to SIG P365 optics-ready slides, and M4 screws which are meant to mount the ROMEOZero to certain pistols that have slides cut for the Shield RMS-c footprint. SIG Sauer does not recommend mounting the ROMEOZero to Springfield Hellcat pistols, as the Hellcat design does not allow for a sufficient amount of thread engagement with the optic mounting screws. SIG Sauer assumes no liability if a user attempts to mount a ROMEOZero to a Springfield Hellcat pistol slide. Customers are encouraged to contact their firearm's manufacturer for guidance on compatible optics products and specific installation procedures for their firearm.
Specifications for SIG SAUER Romeo Zero Red Dot Sight 1x 6 MOA:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Finish: | Textured |
| Fabric/Material: | WeaponsGrade Ultralite Polymer |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Reticle: | 6 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Polymer |
| Optical Coating: | Spectra Coat HD |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P365, SIG Sauer P365 XL |
| Length: | 1.6 in |
| Width: | 0.93 in |
| Height: | 0.93 in |
| Weight: | 0.4 oz |
| Additional Features: | No |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | Factory DEMO |
| Condition Quality: | Like New |
| Condition Details: | Open Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Spectra Coat HD |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Mount Type: | Direct Mount |
Features of SIG SAUER Romeo Zero Red Dot Sight 1x 6 MOA:
- Marked variants available exclusively from OpticsPlanet;
- SpectraCoat HD Polymer Lens with 10 times the impact resistance over traditional glass lenses;
- Weapons-Grade Ultralite Polymer housing optimized for use with Polymer pistols, concealed-carry and also slim slide profiles such as single-stack 1911s, and sub-compact firearms;
- Stippling pattern on the housing matches P365 and P365XL grip pattern, for an integrated look;
- 8 vivid, user-configurable daytime illumination levels;
- MOTAC (Motion Activated Illumination System) that powers up when it senses motion and powers down when it does not;
- Parallax free;
- Highly efficient, point source LED emitter for a crisp dot that is 8 times more efficient than conventional red dots;
- 10 year battery life unrivaled in a micro reflex sight;
- ROMEO ZERO is compatible With:
- Direct mount to P365XL
- Shield RMS-c footprint
- J-Point footprint
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo Zero Red Dot Sight
SIG SAUER Romeo Zero Red Dot Sight 1x 6 MOA Orderable Models
List of Orderable Models
- DEMO, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-DEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-DEMO-OB-A
SIG SAUER Romeo Zero Red Dot Sight 1x 6 MOA Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-IN-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-US-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-OB-B
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-RE-C
- DEMO, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-DEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-DEMO
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-OT-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-RE-B
- Sig Sauer OPMOD Inc Romeozero Reflex Red Dot Sight, 6 MOA, Black , MPN: SOR01605-KIT2023 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01605-KIT2023
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-IN-D
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-SC-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-OB-C
- USED OpticsPlanet Exclusive SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, FDE, Small, SOR01601, EDEMO8, Used, Condition Like New , MPN: SOR01601-EDEMO8 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01601-EDEMO8
- USED OpticsPlanet Exclusive SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, FDE, Small, SOR01601, EDEMO9, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: SOR01601-EDEMO9 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01601-EDEMO-RE-A
- USED, SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-DF-F
- USED SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600, EDEMO39, Used, Condition Fair, Scratches , MPN: SOR01600-EDEMO39 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-SC-D
- USED SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600, EDEMO38, Used, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: SOR01600-EDEMO38 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-RE-A
- USED SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600, EDEMO40, Used, Condition Like New, Open Box , MPN: SOR01600-EDEMO40 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600-EDEMO-OB-A
- SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, Black, Small, SOR01600 , MPN: SOR01600 , UPC: 798681618965 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01600
- OpticsPlanet Exclusive SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, FDE, Small, SOR01601 , MPN: SOR01601 , UPC: 798681643899 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01601
- DEMO, OpticsPlanet Exclusive SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA for P365/P365XL, FDE, Small, SOR01601 , MPN: SOR01601-DEMO , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01601-DEMO
- SIG SAUER Romeo Zero 1x Red Dot Sight, 6 MOA with SIG SAUER Grip Module Assembly for P365XL , MPN: SOR01601-KIT1 , Code: SD9-RD-SSRDSROM-SOR01601-KIT1