Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Star F Pistol, .22 Long Rifle, 7.1in barrel
Larger than their Vest Pocket pistol, the Model F was a .22 pistol intended for more general uses, such as varmint control, sport, plinking and target shooting. Variances between F models were primarily barrel length and fixed or adjustable rear sight.![]()
Specifications for Star F Pistol, .22 Long Rifle, 7.1in barrel:
| Manufacturer: | Star |
| Gun Make: | Star Firearms |
| Gun Model: | Star Model F |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 7.1 in |
| Material: | Brown Checkered Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed Blade Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Production Year: | 1942 - 1969 |
| Weight: | 27.5 oz |
| Height: | 4.72 in |
| Length: | 9.84 in |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Steel |
| Muzzle Energy: | 109 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1109 ft/s |
Package Contents:
- Star F Pistol, .22 Long Rifle, 7.1in barrel
Star F Pistol, .22 Long Rifle, 7.1in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Star F Pistol, .22 Long Rifle, 7.1in barrel, blued finish steel frame, brown checkered plastic grip, blowback operated semi-auto, fixed blade front, adjustable rear, 10 round magazine, STAR-F-.22LR-7.1-1-FRRMPG , MPN: STAR-F-.22LR-7.1-1-FRRMPG , Code: 5U3-FH1-OP515-STAR-F-22LR-7-1-1-FRRMPG






















































































