Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight packs a powerful punch with its 350 lumens. Small in size, but big in illumination, the newest addition to the ProTac series is a perfect everyday carry light. Streamlight PROTAC 1L-1AA is a dual fuel ultra-compact programmable flashlight that accepts a single lithium or alkaline battery, providing you with ultimate flexibility in the field.![]()
Specifications for Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 40 - 350 lumens |
| Battery Life: | 1.3 - 14 hours |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 53 - 160 m |
| Bezel Diameter: | 0.95 in |
| Lens Material: | Borofloat Glass |
| Length: | 4.25 in |
| Weight: | 2.5 - 2.8 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Standard |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A, AA |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Blade Material: | Aluminum |
| Handle Material: | Aluminum |
| Overall Length: | 4.25 in |
| Sheath Material: | Nylon |
Features of Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact 350 Lumen Flashlight 88061:
- 6000 Series machined aircraft aluminum with anodized finish.
- High temperature, shock mounted, AR coated, impact resistant Borofloat glass lens.
- C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime.
- Multi-function, push-button tactical tail switch. One handed operation of momentary, variable intensity or strobe mode.
- TEN-TAP Programmable Switch allows user to select 1 of 3 different programs: High-Strobe-Low (Factory Default), High Only, Low-High.
- LED Solid State power regulation provides maximum light output throughout battery life.
- IPX-7 waterproof to 1 meter for 30 minutes.
- 2 meter impact resistance tested.
- Anti-roll face cap.
- Removable pocket clip.
- Nylon holster.
- Serialized for positive identification.
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight
- Pocket Clip
- Holster
- Batteries
Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact White LED Flashlight, 350 Lumens, Black 88061 , MPN: 88061 , UPC: 080926880610 , Code: SQ-FL-P1LUCF-88061
- Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact White LED Flashlight, 350 Lumens, Coyote 88073 , MPN: 88073 , UPC: 080926880733 , Code: SQ-FL-P1LUCF-88073
- USED, Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact White LED Flashlight, 350 Lumens, Coyote 88073 , MPN: 88073-EDEMO , Code: SQ-FL-P1LUCF-88073-EDEMO-RE-A
Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Streamlight OPMOD PROTAC 1L LED Flashlight, -1AA Ultra-Compact, White, 350 Lumens, Black , MPN: 88061OPMOD-KIT2023 , Code: SQ-FL-P1LUCF-88061OPMOD-KIT2023
