Tap Tap to Zoom
Code: SQ-FLW-69264-EE
MPN: 69264
UPC: 080926692640
Buy Together and Save
Enhance your vision in low-light environments by equipping the Streamlight TLR-1 HL Earless Weapon Flashlight w/Batteries to your firearm. Streamlight designed these Pistol Weapon Lights with 1000 lumens max illumination for optimal brightness in any scenario. Each Streamlight TLR-1 HL LED Weapon Light is constructed from rugged, lightweight anodized aluminum and is completely IPX7 waterproof for use in any weather conditions. The ambidextrous switch is easy for anyone to access to activate the light, put it in strobe mode or shut it off. Mount a Streamlight TLR-1 HL Tactical Weapon Light to your gun for late-night predator hunts or tactical operations.![]()
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Smith & Wesson SW99, Smith & Wesson TSW Series, Beretta 90 |
| Beam Distance: | 234 m |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 3.39 in |
| Weight: | 4.18 oz |
| Gun Make: | Beretta, Smith & Wesson |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Rail Locating Keys, Batteries |
| Additional Features: | Earless screw |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | 6000 Series machined Aluminum w/Boro Float Glass |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Operating Temperature: | -40 - 120 Fahrenheit |