Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Light Output:
- 350 lumens
- Battery Type:
- 123A
- Beam Color:
- White/Infrared
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: FS-FLW-SFMF4V-X400VH-B-IRC
MPN: X400VH-B-IRC
UPC: 084871326605
Product Info for SureFire MasterFire X400 Weapon Light
Compact yet powerful, the SureFire Masterfire X400 Vampire, 6V, White/Infrared LEDs, 350 Lumens provides white light, infrared (IR) light and an infrared laser to assist you during nighttime tactical operations or serious predator hunts. SureFire constructed these Pistol Weapon Lights with a TIR lens that extends the beam's reach up to 225m and improves peripheral illumination. The SureFire X400V White/IR LED Illuminator Weapon Light w/ IR Laser is designed for the toughest conditions, featuring waterproof sealing, virtually-indestructible LEDs, an impact-resistant window and recoil-proof screws that ensure the laser holds zero. Mount this versatile SureFire X400V Weaponlight to brighten your surroundings and enhance your vision while using night vision devices.![]()
Specifications for SureFire MasterFire X400 Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 350 lumens |
| Battery Type: | 123A |
| Beam Color: | White/Infrared |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Diameter: | 1.25 in |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
Features of SureFire Masterfire X400 Vampire, 6V, White/Infrared LEDs, 350 Lumens:
- Virtually indestructible infrared and white-light LEDs regulated to maximize output and runtime
- TIR lens shapes focused high-intensity beam with significant reach and ample surround light for peripheral vision
- Features integral commercially available infrared laser sight <0.7 mW (850 nm)
- Recoil-proof Nylok adjustment screws - laser sight holds zero
- Quick-detach rail clamp with adapters for Universal and MIL-STD-1913 (Picatinny) rails
- Accepts optional pistol grip and long gun tape switches
- Weatherproof - O-ring and gasket sealed
- Constructed of high-strength aerospace aluminum with Mil-Spec hard anodizing
- Impact-resistant. coated, tempered window
- Includes high-energy 123A batteries with 10-year shelf life
Package Contents:
- SureFire Masterfire X400 Vampire, 6V, White/Infrared LEDs, 350 Lumens
SureFire MasterFire X400 Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire MasterFire X400 Weapon Light, Black, X400VH-B-IRC , MPN: X400VH-B-IRC , UPC: 084871326605 , Code: FS-FLW-SFMF4V-X400VH-B-IRC