Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
Tomahawk II represents the next generation of our Second Focal Plane LPVO line, designed with direct input from the end users. With increased optical performance in mind, Tomahawk II is designed for ease of use with a forgiving eye box and expansive field of view. Now available in 1-4x24 and 1-6x24 configurations, Tomahawk II comes with red or green BDC or the new BFO (Bright Fiber Optic) reticles. This LPVO, housed in a 30mm tube and includes push/pull locking elevation with zero reset, capped windage and 12 illumination settings with intermittent off positions. Clarity and universal application are key for the Tomahawk II series.![]()
Specifications for Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Condition: | New |
Features of Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- 1-4x Magnification
- Second Focal Plane
- Expansive Field of View
- 30mm Tube
- Push/Pull Locking Elevation with Zero Reset
- Capped Windage
- 12 Illumination Settings with Intermittent Off Positions
- BDC / BFO (Bright Fiber Optic) Reticles
- Included Throw Lever and Flip Caps
Package Contents:
- Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Scope
- Throw Lever
- Wrench for throw lever
- Flip Up Lens Caps
- Scope Cloth
- CR2032 Battery
- Product Manual
- Reticle Manual
Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Green BDC, Black, THK14241-GB , MPN: THK14241-GB , UPC: 889157002460 , Code: 3Q9-RS-RTD-THK14241-GB
- Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Red Fiber Optic, Black, THK14241-RF , MPN: THK14241-RF , UPC: 889157002798 , Code: 3Q9-RS-RTD-THK14241-RF
- Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Red BDC, Black, THK14241-RB , MPN: THK14241-RB , UPC: 889157002453 , Code: 3Q9-RS-RTD-THK14241-RB
- Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Green Fiber Optic, Black, THK14241-GF , MPN: THK14241-GF , UPC: 889157002781 , Code: 3Q9-RS-RTD-THK14241-GF
Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Red Fiber Optic, Black, THK14241-RF , MPN: THK14241-RF-DEMO , Code: 3Q9-RS-RTD-THK14241-RF-DEMO