Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus PT-809 Pistol, 9mm Luger, 4 in barrel
The PT-809 is similar in design to the PT-24/7 OSS, but adds an external hammer. The trigger is double-action (DA/SA) with second-strike capability. Features include Novak sights, 17 shot magazine, front and rear slide serrations and lower Picatinny rail.![]()
Specifications for Taurus PT-809 Pistol, 9mm Luger, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus PT809 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Novak |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Weight: | 30.2 oz |
| Length: | 8.25 in |
| Muzzle Energy: | 364 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1150 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- Taurus PT-809 Pistol, 9mm Luger, 4 in barrel
Taurus PT-809 Pistol, 9mm Luger, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus PT-809 Pistol, 9mm Luger, 4 in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, double-action, frame mounted safety, firing pin block, Novak, 17 round magazine, TRS-PT-809-FRRMPG , MPN: TRS-PT-809-FRRMPG , Code: 95X-FH1-FRROP1570-TRS-PT-809-FRRMPG















































































































