Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Tikka T1x Black Bolt Action Rifle - 22 Long Rifle - 16in - The Tikka T1x rimfire rifle is designed to handle a wide range of shooting tasks. Its unique barrel has a cross-over profile, which offers you the benefits and stability of a heavier barrel without noticeably increasing the overall weight. Its a rimfire rifle of unparalleled quality and craftsmanship that performs perfectly at the range and in rough terrain.![]()
| Manufacturer: | Tikka |
| Gun Make: | Tikka |
| Gun Model: | Tikka T1x |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 16 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-16.5 |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 6 lb |
| Overall Length: | 37.7 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Drilled And Tapped: | Yes |
| Firearm Receiver Color: | Blued |
| Hand: | Right |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Color: | Black |