Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 24in Barrel
The Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 24in Barrel was created in order to be the best item for any person trying to find a high quality choice..![]()
Established using several of the most extremely strong and dependable resources available, these Shop by Firearm Model from Tikka can provide an item which will give you a great deal of consistency.
Tikka has been making high-quality merchandise for a number of years, and the Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 24in Barrel is their very own manner of revealing exactly how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to get the most suitable product for all your preferences, and featuring the Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 24in Barrel is a thing that we are delighted to offer.
Specifications for Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 24in Barrel:
| Manufacturer: | Tikka |
| Gun Make: | Tikka |
| Gun Model: | Tikka T3x |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 6.5mm PRC |
| Barrel Length: | 23.7 in, 24 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Lever |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 5 Round, 6 Round |
| Weight: | 9 lb |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Green |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Blued |
| Hand: | Right |
| Color: | Green |
| Fabric/Material: | Steel |
Package Contents:
- Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 24in Barrel
Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 24in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 24in Heavy Barrel, 1-8, Synthetic Green Stock, Blued, JRTXRSV319-FRRMPG , MPN: JRTXRSV319 , UPC: 82442946108 , Code: 39-FR2-RCFR1086-JRTXRSV319-FRRMPG






























































































































