Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon ACOG 3.5x35 LED Illuminated Rifle Scope w/ TA51 Mount
Customize your shooting experience with the array of features packed into this Trijicon ACOG 3.5x35 LED Illuminated Rifle Scope w/ TA51 Mount. Trijicon are masters of efficiency, designing these Fixed Power Rifle Scopes to run for over 12,000 continuous hours off of a single AA battery when on #4 setting. The Trijicon 3.5x35 Illuminated ACOG Scope offers 6 adjustable brightness levels so that you can best match your background. Just pick which reticle option fits your firearm best and get a made-to-fit aiming experience with Bullet Drop Compensation (BDC) for precise calculations. Tackle any task with the rugged 7075-T6 aircraft-aluminum housing that protects the glass and inner workings to ensure your sights work when you need them most. These optics are even fully compatible with night vision devices to support nighttime operations. Advanced your loadout with the Trijicon 3.5x35 Tactical ACOG Rifle Scope for full-fledged confidence in the field.![]()
Specifications for Trijicon ACOG 3.5x35 LED Illuminated Rifle Scope w/ TA51 Mount:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Magnification: | 3.5 x |
| Exit Pupil: | 0.39 in |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Eye Relief: | 2.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/3 MOA |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | AA Alkaline, AA Lithium |
| Width: | 3 in |
| Adjustment Range: | 40 MOA |
| Height: | 2.6 in |
| Brightness Settings: | 6 |
| Battery Life: | 12000 hours |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Included Accessories: | Mount Comes With TA51 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Attachment Type: | TA51 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon ACOG 3.5x35 LED Illuminated Rifle Scope w/ TA51 Mount:
- Forged 7075-T6 aircraft-aluminum housing
- 6 adjustable brightness levels
- Compatible with most other 3.5x35 ACOG accessories available
Package Contents:
- Trijicon ACOG 3.5x35 LED Illuminated Rifle Scope w/ TA51 Mount
Trijicon ACOG 3.5x35 LED Illuminated Rifle Scope w/ TA51 Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .223 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100496 , MPN: TA110-D-100496 , UPC: 719307321007 , Code: TJ-RS-35LED-100496
- Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .308 Horseshoe/Dot Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100500 , MPN: TA110-D-100500 , UPC: 719307321045 , Code: TJ-RS-35LED-100500
- Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .223 Chevron Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100491 , MPN: TA110-C-100491 , UPC: 719307320956 , Code: TJ-RS-35LED-100491
- Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .223 Horseshoe/Dot Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100493 , MPN: TA110-D-100493 , UPC: 719307320970 , Code: TJ-RS-35LED-100493
- Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .308 Horseshoe/Dot Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100499 , MPN: TA110-D-100499 , UPC: 719307321038 , Code: TJ-RS-35LED-100499
- Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .308 Chevron Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100497 , MPN: TA110-C-100497 , UPC: 719307321014 , Code: TJ-RS-35LED-100497
- Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .308 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100501 , MPN: TA110-D-100501 , UPC: 719307321052 , Code: TJ-RS-35LED-100501
- Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .308 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100502 , MPN: TA110-D-100502 , UPC: 719307321069 , Code: TJ-RS-35LED-100502
- Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .223 Chevron Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100492 , MPN: TA110-C-100492 , UPC: 719307320963 , Code: TJ-RS-35LED-100492
- Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .308 Chevron Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100498 , MPN: TA110-C-100498 , UPC: 719307321021 , Code: TJ-RS-35LED-100498
- Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .223 Horseshoe/Dot Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100494 , MPN: TA110-D-100494 , UPC: 719307320987 , Code: TJ-RS-35LED-100494
- Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .223 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100495 , MPN: TA110-D-100495 , UPC: 719307320994 , Code: TJ-RS-35LED-100495
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .223 Horseshoe/Dot Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100493 , MPN: 100493-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100493-DEMO
Trijicon ACOG 3.5x35 LED Illuminated Rifle Scope w/ TA51 Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .223 Chevron Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100492 , MPN: TA110-C-100492-EDEMO , Code: TJ-RS-35LED-100492-EDEMO-DF-F
- USED, Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .308 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100501 , MPN: TA110-D-100501-EDEMO , Code: TJ-RS-35LED-100501-EDEMO-IN-C
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .308 Horseshoe/Dot Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100500 , MPN: 100500-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100500-DEMO
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .308 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100501 , MPN: TA110-D-100501-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100501-DEMO
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .223 Chevron Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100491 , MPN: 100491-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100491-DEMO
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .223 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100496 , MPN: 100496-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100496-DEMO
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .308 Horseshoe/Dot Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100499 , MPN: 100499-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100499-DEMO
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .223 Horseshoe/Dot Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100494 , MPN: 100494-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100494-DEMO
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .308 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100502 , MPN: TA110-D-100502-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100502-DEMO
- USED, Trijicon ACOG 3.5x35 Green LED Illuminated Rifle Scope .308 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100502 , MPN: TA110-D-100502-EDEMO , Code: TJ-RS-35LED-100502-EDEMO-OB-A
- DEMO, Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .308 Chevron Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100497 , MPN: 100497-DEMO , Code: TJ-RS-35LED-100497-DEMO
- USED, Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .223 Chevron Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100491 , MPN: TA110-C-100491-EDEMO , Code: TJ-RS-35LED-100491-EDEMO-US-B
- USED, Trijicon ACOG 3.5x35 Red LED Illuminated Rifle Scope .308 Crosshair Reticle w/ TA51 Mount, Black, 100501 , MPN: TA110-D-100501-EDEMO , Code: TJ-RS-35LED-100501-EDEMO-OB-A