Tap Tap to Zoom
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- MOA Center Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Satin
- Color:
- Black
- Weight:
- 27 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60/60 MOA
Code: TJ-RS-TRIRS19-2900035
MPN: CRHX1556-C-2900035
UPC: 719307403376
Product Info for Trijicon Credo HX CRHX1556 2.5-15x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Trijicon Credo? HX 2.5-15x56 hunting Rifle Scope features a large 56-millimeter objective that enhances exit pupil giving you superior low light performance. Combined with the illuminated MOA Center Dot reticle and anti-scratch fully multi-coated glass you?ll identify targets sooner and see them in true detail and color with zero distortion.?BOTH-EYES-OPEN? SHOOTING - Illuminated reticles provide a clear aiming point that draws the shooter?s eye for fast engagement.CONFIDENT AIMING IN ANY LIGHT - User-selectable LED brightness settings with an ?off? in between each setting to adapt to any environment.PURPOSE-DRIVEN DESIGN - Sleek finish and low-profile controls prevent snagging. Choice of first or second focal plane models.QUICK TARGET ACQUISITION - Proven reticle designs for the most discerning hunters ensuring fast ranging and holdoversEDGE-TO-EDGE CLARITY - Fully multi-coated broadband anti-reflective glass provides excellent light transmission true detail and color with zero distortion.ULTRA DURABLE FOR ENSURED RELIABILITY - Ruggedized design engineered to withstand extreme hunting conditions and tested to military standards and protocols.QUICK & EASY ADJUSTMENTS - Crisp precise windage/elevation adjusters require no tools. Capped or zero stop adjusters ensure no accidental shift.REPOSITIONABLE MAGNIFICATION LEVER (availablefor most models) - Accommodates different shooting positions and rifle configurations.INCLUDES : Bikini CapsScopecoat3mm Hex KeyRepositionable Magnification Knob and Replacement Screw1 CR2032 BatteryQuick Reference GuideWarranty CardVinyl Logo Sticker![]()
Specifications for Trijicon Credo HX CRHX1556 2.5-15x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | MOA Center Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.46 - 0.15 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Satin |
| Field of View, Linear: | 43.1 - 7.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 8.22 - 1.42 degrees |
| Eye Relief: | 3.3 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.7 in, 373.38 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.3 in, 83.82 mm |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 2.9 in, 73.6 mm |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 68 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60/60 MOA |
Features:
- Easy-Focus Eyepiece
- Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- Repositionable Magnification Lever
- Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Purpose-Driven Design
- Sleek finish and low-profile controls prevent snagging.
- Confident Aiming in Any Light
- User-selectable LED brightness settings with an ""off"" in between each setting to adapt to any environment.
- Quick & Easy Adjustments
- Crisp, precise, windage / elevation adjusters require no tools and are designed to prevent accidental shift.
- Ultra Durable for Ensured Reliability
- Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-Edge Clarity
- Fully multi-coated broadband anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Both-Eyes-Open Shooting
- Illuminated reticles provide a clear aiming point that draws the shooter's eye for fast engagement.
- Quick Target Acquisition
- Proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Fast Scanning, Detection and Tracking
- Extra-wide field of view for maximum situational awareness.
Package Contents:
- Trijicon Credo HX 2.5-15x56mm Rifle Scope
Trijicon Credo HX CRHX1556 2.5-15x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon Credo HX CRHX1556 2.5-15x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Red MOA Center Dot Reticle, MOA Adjustment, 2900035 , MPN: CRHX1556-C-2900035 , UPC: 719307403376 , Code: TJ-RS-TRIRS19-2900035
Trijicon Credo HX CRHX1556 2.5-15x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Trijicon Credo HX CRHX1556 2.5-15x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Red MOA Center Dot Reticle, MOA Adjustment, 2900035 , MPN: 2900035-DEMO , Code: TJ-RS-TRIRS19-2900035-DEMO