Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Cypher X model features a solid frame for durability and strength. Top tang barrel selector and safety. Light-weight aluminum receiver and Turkish Walnut Stock & Forearm, featuring a fiber optic sight. Comes with 5 extended color/color-coded choke tubes (SK, IC, M, IM, F), choke box and choke wrench. The Cypher X is offered in all five gauges and backed with TriStar's five-year mechanical warranty.![]()
| Manufacturer: | TRISTAR |
| Gun Make: | TriStar |
| Gun Model: | Tristar Cypher |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified/Skeet |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.5 lb |
| Overall Length: | 45.5 in |
| Finish: | High Gloss |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Nickel |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |