Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
U.S. Optics SR-6S 1.5-6x Rifle Scope w/ 30mm Tube and Illuminated JNG MIL Reticle has been discontinued by U.S. Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for U.S. Optics SR-6S 1.5-6x Rifle Scope w/ 30mm Tube and Illuminated JNG MIL Reticle
The U.S. Optics SR-6 Variable 1.5-6x Rifle Scope w/ JNG MIL Reticle SR-6S was designed to be an amazing scope for anyone in need of high quality optics at a great price. Whether you are shooting against the clock, kicking in a door or tracking that shot of a lifetime, more detail without the hassle of sensitive movement from high magnification is exactly what this amazing Rifle Scope from U.S. Optics delivers. The JNG MIL reticle is ideal for fast and accurate shot placement throughout the magnification range. The US Optics SR-6S Rifle Scope facilitates a clear and comfortable sight picture for long days on the range and in the field while making target acquisition quick and easy. Featuring a 1.5-6X magnification range through a generous field of view, the US Optics SR-6S 1.5-6x Rifle Scope is ideal for engaging targets at distances from point blank out to 600+ yards. An illuminated JNG MIL reticle facilitates quick center-mass target acquisition in any lighting condition via the outer ring and .5 MIL hash marks on the stadia lines. For an impeccable way to make sure that you are looking through some of the best optics the shooting industry has to offer, choose the US Optics SR6 1.5-6x Rifle Scope.![]()
Specifications for US Optics 1.5-6x SR6 Rifle Scope:
| Magnification: | 1.5-6x |
| Length: | 11 in |
| Weight: | 1.40 lbs. |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Field of View (ft at 100 yds): | 64.6 - 25.3 |
| Area of Travel (MOA): | 30mm = 100+ |
| Objective Lens (mm): | 1.1 |
| Elevation Range (MILS): | 27.8 |
| Elevation Range (MOA): | 100 |
| Windage Range (MILS): | 23 |
| Windage Range (MOA): | 80 |
| Color: | Matte Black Type III Hard Anodizing |
| Knob Elevation: | US#1 1/10 MIL Zeroing |
| Knob Windage: | US#1 1/10 MIL Zeroing (RIGHT) |
| Reticle Lighting: | Digital Push Button (Red) |
| Reticle: | JNG Mil |
Features of US Optics SR6 Rifle Scope - 1.5-6x:
- Illuminated JNG MIL Reticle
- 3.5in Eye Relief
- Ideal for engaging targets at distances from point blank out to 600+ yards
Package Contents:
- U.S. Optics SR-6 Variable 1.5-6x Rifle Scope w/ JNG MIL Reticle SR-6S
Related Products to U.S. Optics SR-6S 1.5-6x Rifle Scope w/ 30mm Tube and Illuminated JNG MIL Reticle
U.S. Optics SR-6S 1.5-6x Rifle Scope w/ 30mm Tube and Illuminated JNG MIL Reticle Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- U.S. Optics SR-6S 1.5-6x,30mm Tube Rifle Scope,Matte Black,JNG MIL Reticle SR-6S , MPN: SR-6S , Code: XP-RS-SR-6S



























































































