Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- 2 MOA
- Illumination Color:
- Blue, Green
- Color:
- Black
- Weight:
- 2.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 1 CR2032 Battery
Code: K2-RS-SEECPRQ3532G
MPN: SEECPRQ3532G
UPC: 848754003515
Product Info for NcSTAR 3.5x32 Illum. CPO Rifle Scope, Urban Tactical Ret.
A compact 3.5 X 32mm scope with a very tough & durable cast aluminum body and High Definition prismatic lens providing great optical clarity and resolution.![]()
Dual Illuminated Green & Blue Urban Tactical glass etched reticle for Quick Target Acquisition.
A low profile integral NcSTAR compatible Micro Dot Reflex Sight base mount on top of the scope, for mounting an optional secondary sight on top of the scope. Micro Dot reflex optic not included.
Integrated Auto Locking Quick Release Mount, fits Weaver/ Picatinny/ MIL-STD 1913 type rails. The QR Picatinny base can be removed from the scope base and the CPO optic can be mounted onto AR15/M4 carry handles with the supplied thumb nut. The integrated See-through carry handle mount allows the shooter to use iron sights.
Uses 1 CR2032 Type Battery (Included)
SCOPE RETICLE:URBAN TACTICAL (BLACK/ GREEN ILL./ BLUE ILL.)
MAGNIFICATION:3.5X
OBJECTIVE DIA. (mm):32mm
FOV (FEET AT 100 YARDS):31.5'
EYE RELIEF (in):2.0
EXIT PUPIL(mm):8.9mm
NET WEIGHT (oz):11.7
LENGTH (in):5.3
CLICK VALUE:1/2 M.O.A
LENS COATING:GREEN
Specifications for NcSTAR 3.5x32 Illum. CPO Rifle Scope, Urban Tactical Ret.:
| Manufacturer: | VISM |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 3.5 x |
| Reticle: | 2 MOA |
| Exit Pupil: | 8.9 mm |
| Illumination Color: | Green, Blue |
| Field of View, Linear: | 31.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 5.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Included Accessories: | 1 CR2032 Battery |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- NcSTAR 3.5x32 Illum. CPO Rifle Scope, Urban Tactical Ret.
NcSTAR 3.5x32 Illum. CPO Rifle Scope, Urban Tactical Ret. Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR 3.5x32 Blue/Green Illum. Compact Prismatic Optic Rifle Scope, Urban Tactical Ret., Green Lens SEECPRQ3532G , MPN: SEECPRQ3532G , UPC: 848754003515 , Code: K2-RS-SEECPRQ3532G