Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Product Info for Vortex Crossfire II 3-9x40mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope is an ideal Rifle Scope for hunting or tactical operations at close to medium range. Its professional-grade optics make it particularly well-suited to low-light situations. Built with fully multi-coated optics and a variable zoom of 3x to 9x, these Rifle Scopes from Vortex Optics deliver incredibly bright images at any range, in almost any lighting conditions. The scope is durable enough to cart around in the deep wilderness, with a one-inch tube crafted from a single piece of aircraft-grade aluminum, highly resistant to fatigue, and coated in a hard-coat anodized finish that won't reflect sunlight and give away your position. The Vortex Crossfire II 3-9x40 Fully Multi-Coated Rifle Scope utilizes capped windage and elevation turrets quickly reset to zero for highly repeatable shots. It is equipped with a sunshade to make looking through the scope more comfortable on sunny days. Its fast focus eyepiece aids in target acquisition and reticle focus. A reliable, stripped-down rifle scope that excels at close to medium range mount the Vortex Crossfire II 3-9x Variable Zoom Scope to your weapon of choice.![]()
Specifications for Vortex Crossfire II 3-9x40mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 34.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 - 4.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 15 oz |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Height: | 1.84 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 150 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60/60 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Crossfire II 3-9x40mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire II 3-9x40mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Removable lens covers
- Lens cloth
Similar Products to Vortex Crossfire II 3-9x40mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
Vortex Crossfire II 3-9x40mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated V-Plex Reticle, MOA Adjustment, 12.2in, 14.8oz, CF2-31005 , MPN: CF2-31005 , UPC: 875874004269 , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31005
- Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, 12.2in, 14.8oz, CF2-31007 , MPN: CF2-31007 , UPC: 875874004252 , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31007
Vortex Crossfire II 3-9x40mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, CF2-31007, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: CF2-31007-EDEMO3 , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31007-EDEMO3
- USED Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, CF2-31007, EDEMO2, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: CF2-31007-EDEMO2 , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31007-EDEMO-DF-F
- DEMO, Vortex Crossfire II 3-9x40 Rifle Scope, Dead-Hold BDC Reticle CF2-31007 , MPN: CF2-31007-DEMO , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31007-DEMO
- Refurbished, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated V-Plex Reticle, MOA Adjustment, CF2-31005 , MPN: CF2-31005-REFURB , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31005-REFURB
- Refurbished, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, CF2-31007 , MPN: CF2-31007-REFURB , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31007-REFURB
- USED Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red V-Brite Reticle, MOA Adjustment, CF2-31025, EDEMO2, Used, Condition Fair , MPN: CF2-31025-EDEMO2 , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31025-EDEMO2
- Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red V-Brite Reticle, MOA Adjustment, 12.2in, 14.8oz, CF2-31025 , MPN: CF2-31025 , UPC: 875874004443 , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31025
- DEMO, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red V-Brite Reticle, MOA Adjustment, CF2-31025 , MPN: CF2-31025-DEMO , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31025-DEMO
- Refurbished, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red V-Brite Reticle, MOA Adjustment, CF2-31025 , MPN: CF2-31025-REFURB , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31025-REFURB
- DEMO, Vortex Crossfire II 3-9x40 Rifle Scope, V-Brite Reticle CF2-31025 , MPN: CF2-31025-DEMO , Code: VX-RS-XCVP8-CF2-31025-1-DEMO
