Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Info for Vortex Micro 3x22mm Magnifier
Enhance the magnification of your red dot or holographic sight by attaching this compact Vortex Micro 3x Magnifier. These Red Dot Sight Magnifiers created by Vortex Optics feature fully multi-coated lenses for amplified light transmission. Each Vortex Micro 3x Optic Magnifier mounts at absolute co-witness or lower 1/3 co-witness to suit your preferences. Also, these magnifiers are waterproof, fog proof and shockproof for use in rough weather conditions and nearly any environment. The flip-up mechanism is ambidextrous for use by all types of marksmen. Get this Vortex Micro3x Red Dot Magnifier to improve your accuracy at longer ranges in a pinch, and it works with any Vortex red dots.![]()
Specifications for Vortex Micro 3x22mm Magnifier:
| Manufacturer: | Vortex |
| Finish: | Matte Black |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Eye Relief: | 2.6 in |
| Length: | 2.9 in |
| Weight: | 9.55 oz |
| Field of View, Linear: | 38.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.28 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Fabric/Material: | Machined Aluminum |
| Width: | 0.86 in |
| Height: | 47.75 mm |
| Color: | Black |
| Exit Pupil: | 7.33 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Lens Material: | Glass |
| Attachment Type: | Quick Detach |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Micro 3x22mm Magnifier
- Fully Multi-Coated.
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Micro 3x22mm Magnifier
- Rubber lens cover
- Lens cloth
- 3mm Hex Tool
- Lower 1/3 co-witness shim
Vortex Micro 3x22mm Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Micro 3x22mm Magnifier, Matte Black, 2.9in, 9.6oz, V3XM , MPN: V3XM , UPC: 843829101370 , Code: VX-RDM-VORTV3XM-V3XM
Vortex Micro 3x22mm Magnifier Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Vortex Micro 3x22mm Magnifier, Matte Black, V3XM, EDEMO5, Used, Condition Like New , MPN: V3XM-EDEMO5 , Code: VX-RDM-VORTV3XM-V3XM-EDEMO5
- DEMO, Vortex Micro 3x22mm Magnifier, Matte Black, V3XM , MPN: V3XM-DEMO , Code: VX-RDM-VORTV3XM-V3XM-DEMO
