Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Buy Together and Save
Product Info for Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope
Vortex Optics presents their NEW Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope. Vortex has elevated the AR15 Rifle Scopes business for a very long time, and the Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope will continue to do so. The Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope provides the highest levels of clarity, color accuracy, and resolution out of many LPVO Rifle Scopes on the market now. Following its known craftsmanship, the Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope is made of top-graded materials and provides generous eye-relief. Be one of the first to try out the amazing and new Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope by Vortex.![]()
Specifications for Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 115.2 - 20.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Stealth Shadow |
| Weight: | 21.5 oz |
| Length: | 10.1 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 13 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 3.75 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 11 |
| Battery Life: | 150 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- recision-machined from aircraft grade aluminum with anti-galling properties for a lighter weight, strong, durable tube. Stainless Steel offset coil spring erector biasing system withstands much higher stresses than traditional flat erector springs.
- Heat-treated, hardened-steel pad floats on the end of the turret screw and interfaces with a hardened steel ring on the erector tube for steel-on-steel contact. Prevents galling or deformation of the erector screw contact point for superior durability and
- XR Plus Fully Multi-Coated
- Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- CR2032 battery
- Lens cloth
Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Hard Anodized, Red VMR-2 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, Bronze, 10.1in, 21.5oz, RZR-16009 , MPN: RZR-16009 , UPC: 875874009530 , Code: VX-RS-RZR624-RZR-16009
- Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Hard Anodized, Red JM-1 BDC Reticle, MOA Adjustment, Bronze, 10.1in, 21.5oz, RZR-16008 , MPN: RZR-16008 , UPC: 875874009455 , Code: VX-RS-RZR624-RZR-16008
- Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Hard Anodized, Red VMR-2 MOA Reticle, MOA Adjustment, Bronze, 10.1in, 21.5oz, RZR-16010 , MPN: RZR-16010 , UPC: 875874009547 , Code: VX-RS-RZR624-RZR-16010
Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Stealth Shadow, Hard Anodized, Red JM-1 BDC Reticle, MOA Adjustment, RZR-16008 , MPN: RZR-16008-DEMO , Code: VX-RS-RZR624-RZR-16008-DEMO
- USED Vortex Razor Gen II-E 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Stealth Shadow, Hard Anodized, Red VMR-2 MOA Reticle, MOA Adjustment, RZR-16010, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: RZR-16010-EDEMO1 , Code: VX-RS-RZR624-RZR-16010-EDEMO1
- DEMO, Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24 HD Rifle Scope w/VMR-2MOA Reticle, RZR-16010 , MPN: RZR-16010-DEMO , Code: VX-RS-RZR624-RZR-16010-DEMO
