Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- AR-BDC4
- Illumination Color:
- Red
- Adjustment Click Value:
- 1 MOA
- Battery Type:
- CR2032, Lithium Ion
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: VX-PRD-LE22B-SPR-500
MPN: SPR-500
UPC: 843829115032
Product Info for Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope
The Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope is a lighter, more compact version of the previous models. Vortex Optics designed these Prismatic Red Dot Sights with an AR-BDC4 reticle that excels with most of the popular 556 cartridges, providing quick holdover points on distant targets to ensure maximum accuracy. This Vortex Spitfire Gen 2 Prism Sight features a high-definition optical system that amplifies light transmission and offers excellent edge-to-edge sharpness. There are twelve total brightness settings to choose from, including two that are compatible with night vision devices.![]()
This waterproof, shockproof, and fogproof sight is designed for use in harsh conditions. Plus, the matte black anodized surface provides superior corrosion resistance and reduces glare to help camouflage your position on the hunting grounds. Quickly acquire targets and take them down with pinpoint precision while using the Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope.
Specifications for Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Finish: | Low-Glare Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Objective Window Size: | 25 mm |
| Reticle: | AR-BDC4 |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | 2.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 23.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 23.3 degrees |
| Parallax: | 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Ion, CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Length: | 3.6 in |
| Width: | 1.9 in |
| Height: | 1.8 in |
| Weight: | 10.8 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | MRDS Mounting Platform |
| Adjustment Range: | 200 MOA |
Features of Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope
- Rubber Lens Covers
- T-10 Torx Multi-Tool
- Multi-Height Mount System - Lower 1/3 Co-Witness Height and Low Mount Height
- Lens Cloth
- CR 2032 battery
Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Spitfire HD Gen II Prism Scope, 5x25mm, AR-BDC4 Reticle, Black, 3.6in, 10.8oz, SPR-500 , MPN: SPR-500 , UPC: 843829115032 , Code: VX-PRD-LE22B-SPR-500
Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Vortex Spitfire HD Gen II Prism Scope, 5x25mm, AR-BDC4 Reticle, Black, SPR-500, EDEMO2, Used, Condition Fair , MPN: SPR-500-EDEMO2 , Code: VX-PRD-LE22B-SPR-500-EDEMO2
- DEMO, Vortex Spitfire HD Gen II Prism Scope, 5x25mm, AR-BDC4 Reticle, Black, 7.5x4.625x2.75, SPR-500 , MPN: SPR-500-DEMO , Code: VX-PRD-LE22B-SPR-500-DEMO
