Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Number of Rounds:
- 10
- Included Accessories:
- Standard
- Shot Size:
- 00 Buck, Slug
Code: WQ-LBS-S12PDX1
MPN: S12PDX1
UPC: 020892020078
Product Info for Winchester Defender Shotshell 12 Gauge 1 oz 2.75" Shotgun Buckshot Ammunition
The Winchester Supreme Elite PDX1 Person Defense line of shotgun ammunition represents the combination of two excellent personal defense technologies - Winchester's unique Grex buffered copper-plated shot and the black oxide high-base head of the PDX1 design. Simply put these personal defense loads are equipped to deliver ultimate threat-stopping power at both short and long range. Best of all these shells are backed by the 140 years of experience of all Winchester products not to mention the company's commitment to quality.![]()
Specifications for Winchester Defender Shotshell 12 Gauge 1 oz 2.75" Shotgun Buckshot Ammunition:
| Manufacturer: | Winchester |
| Gauge: | 12 |
| Number of Rounds: | 10 |
| Shell Length: | 2 3/4 in |
| Muzzle Velocity: | 1150 ft/s |
| Included Accessories: | Standard |
| Application: | Personal Defense |
| Shot Size: | Slug, 00 Buck |
| Shotgun Shot Weight: | 1 oz |
| Shot Material: | Lead |
| Primer Style: | Centerfire |
| Cartridge Case Material: | Plastic |
| Shotgun Pellet Count: | 3 |
| Lead Free: | No |
| Bullet Type: | Slug |
| Bullet Weight: | 1 oz |
Features of Winchester DEFENDER SHOTSHELL 12 Gauge 1 oz 2.75" Centerfire Shotgun Buckshot Ammunition:
- Plated 00 BuckMassive shock and compensates for aim error
- Grex BufferingTighter patterns
- 1 oz Rifled SlugOptimum penetration and knock-down
Package Contents:
- Winchester DEFENDER SHOTSHELL 12 Gauge 1 oz 2.75" Centerfire Shotgun Buckshot Ammunition
Winchester Defender Shotshell 12 Gauge 1 oz 2.75" Shotgun Buckshot Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Winchester Defender Shotshell 12 Gauge 1 oz 2.75in Centerfire Shotgun Buckshot Ammo, 10 Rounds, S12PDX1 , MPN: S12PDX1 , UPC: 020892020078 , Code: WQ-LBS-S12PDX1