Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF Waterproof Rifle Scope, Matte Black has been discontinued by Alpen and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF Waterproof Rifle Scope, Matte Black
Alpen Apex XP 1.5-6x42mm Side-Focusing Waterproof Rifle Scope w/ BDC Reticle 4050 is a top of the line variable power rifle scope that is fully loaded with Xtreme Performance features. This Alpen Rifle Scope features zero-set low profile adjustments for windage and elevation. The Rifle Scopes optics are fully multicoated for maximum light transmission and optical clarity. The Alpen Apex XP Rifle Scope series features fast focus eyepieces and generous eye relief. These waterproof rifle scopes are fog-proof and shockproof - each model is shock-tested to 1000Gs of magnum force. Alpen brings you the ultimate in shooting performance with this Rifle Scopes.![]()
Specifications for Alpen ApexXP 1.5x to 6x Zoom Rifle Scope:
| Item Number: | 4050 |
| Description: | 1.5-6x42SF |
| Magnification: | 1.5-6X |
| Objective Lens Diameter: | 42mm |
| Tube Diameter: | 30mm |
| Exit Pupil - Low/High: | 14mm / 7mm |
| F.O.V. (ft @ 100 yds) - Low/High: | 70 / 18 |
| Eye Relief (Inches): | 4 |
| Lens Coating: | Fully Multi-coated |
| Net Weight (oz.): | 18 |
| Focus System: | Fast Focus |
| Parallax Compensation System: | Side Focus Adjust |
| W/E Adjust Click Value: | 1/4" (.25 MOA) |
| Reticle: | BDC |
| Finish: | Matte Black |
| Mounting Length (inch): | 5.375 |
| Total Length (inch): | 11.5 |
Features of Alpen 4050 Apex XP Variable Magnification Rifle Scope:
- Shock tested to 1,000g's magnum load
- Fully multi-coated lenses for maximum light transmission
- Fully waterproof, fog proof and shockproof construction
- Zero-set low profile windage and elevation adjustments
- Fast focus eyepieces and long eye relief
- ALPEN hard coat, black matte, non-reflective finish
- XP NO-FAULT WARRANTY - All XP Rifle Scopes are covered under Alpen's no fault, no questions asked warranty. If you have any problem with your XP Rifle Scope for any reason, send it back to Alpen and they will repair or replace it FREE...period!
Package Contents:
- Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF 30mm Tube Waterproof Rifle Scope, Matte Black 4050
Related Products to Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF Waterproof Rifle Scope, Matte Black
Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF Waterproof Rifle Scope, Matte Black Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF 30mm Tube Waterproof Rifle Scope, Matte Black 4050 , MPN: 4050 , UPC: 637148140505 , Code: AL-RS-4050


























































































