Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Crickett Youth Bolt Action Rifle, .22 Long Rifle, 16.12 in barrel
Chipmunk 00001 Youth 22 LR 1rd 16.12" Blued Barrel, Fixed Front/Adjustable Rear Peep Sights, American Walnut Stock w/11.625" LOP, Rebounding Firing Pin Safety, Single Stage Trigger![]()
Specifications for Crickett Youth Bolt Action Rifle, .22 Long Rifle, 16.12 in barrel:
| Manufacturer: | Crickett |
| Gun Model: | Crickett Youth |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 16.12 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Firing Pin Block |
| Magazine Capacity: | 1 Round |
| Weight: | 2.6 lb |
| Height: | 3.1 in |
| Width: | 6.4 in |
| Length: | 31.8 in |
| Hand: | Right |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Fabric/Material: | Steel |
Package Contents:
- Crickett Youth Bolt Action Rifle, .22 Long Rifle, 16.12 in barrel
Crickett Youth Bolt Action Rifle, .22 Long Rifle, 16.12 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Crickett Youth Bolt Action Rifle, .22 Long Rifle, 16.12 in barrel, 1 Rounds, 00001-FRRMPG , MPN: 1 , UPC: 645221000011 , Code: 274-FR2-RRMF48-00001-FRRMPG






















































































