Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Daniel Defense DD5 V3 S2W Semi-Auto Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 16in Barrel
The DD5 V3 builds upon the foundation Daniel Defense established in 7.62 AR-style rifles. This highly accurate and durable rifle includes an adjustable gas block that allows for a consistent feel whether shooting suppressed or unsuppressed. The perfected bolt carrier group reduces overall recoil impulse and is easy to maintain and operate in all conditions. Designed around a Cold Hammer Forged barrel with an innovative 4-Bolt Connection System, this design dramatically increases the connection surface area between the barrel and upper receiver for increased rigidity/stability to wring out accuracy traditionally only found in high-end bolt action rifles. The DD5 platforms have upgraded controls like ambi bolt catch, magazine release, safety selector and Daniel Defense enhanced furniture. The DD5 V3 sets a new benchmark in performance for 7.62 AR-style rifles.![]()
Features:
Ambidextrous Safety Selector
Ambidextrous Mag Catch
Ambidextrous Bolt Release
Ambi Charging Handle
Takes Sr25 Style Magazines
Daniel Def. Mil-Spec Trigger S2W Strength-To-Weight Barrel Adjustable Gas Block 15" M-Lok Rail 5/8X24" Threads Dlc Coated Bolt Carrier Group
Specifications for Daniel Defense DD5 V3 S2W Semi-Auto Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 16in Barrel:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Caliber: | 7.62x51mm NATO, .308 Winchester |
| Barrel Length: | 16 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Safety Selector Switch |
| Trigger Pin Size: | Mil-Spec |
| Gas System Length: | Intermediate |
| Barrel Twist Rate: | 1-11 |
| Barrel Profile: | S2W |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Stock Type: | Collapsible Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 20 Round |
| Weight: | 8.3 lb |
| Height: | 4 in |
| Width: | 13 in |
| Length: | 48 in |
| Finish: | Colored |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | DD Superior Suppression Device |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Daniel Defense DD5 V3 S2W Semi-Auto Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 16in Barrel
Related Products to Daniel Defense DD5 V3 S2W Semi-Auto Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 16in Barrel
Daniel Defense DD5 V3 S2W Semi-Auto Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 16in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Daniel Defense DD5 V3 S2W Semi-Auto Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 16in Barrel, 1-11, Synthetic Black Stock, Black, 20Rd, 02-157-07258-047-FRRMPG , MPN: 02-157-07258-047 , UPC: 818773021203 , Code: DDD-FR1-DC2174-02-157-07258-047-FRRMPG






















































