Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Save on EOTECH Optics
Buy Together and Save
Product Info for EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier
An innovative holographic tool, EOTech 5-Power Magnifier w/ Side Mount Switch delivers the ability to spot targets in tight-quarters, while also shifting into a long-range surveillance system. This Magnifier from EOTech has the durability and light transmitting capability, providing long-lasting use and keen visibility. And its Switch-to-Side mount enables EOTech 5-Power Holographic Hybrid Sight Magnifier to be quickly and easily disengaged. So, if you're in the market for a top-notch addition to your sight, be sure to choose EOTech 5-Power G45 Magnifier.![]()
Specifications for EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier:
| Manufacturer: | EOTech |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Eye Relief: | 2.6 in |
| Length: | 3.9 in |
| Weight: | 12.8 oz |
| Field of View, Angle: | 4.4 degrees |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 3.3 in |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Package Type: | Box |
Features of EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier
- The ability to transition between the two distances almost instantly and still maintain weapon accuracy.
- EOTECH is dedicated to providing rugged, reliable and innovative products that offer a true advantage to all who use them.
- The EOTECH magnifiers are designed to work for both left and right-handed shooters and all come equipped with a locking, adjustable quick detach lever system allowing for immediate attachment or removal.
Package Contents:
- EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier
- G45 Magnifier
- Switch-to-Side Mounting System
- Operator Manual
- Warranty Card
EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Black, G45.NM , MPN: G45.NM , UPC: 672294300526 , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-NM
- EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Tan, G45.NMTAN , MPN: G45.NMTAN , UPC: 672294300564 , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-NMTAN
- EOTech G-Series 5x Magnifier w/STS Mount, Black, G45.STS , MPN: G45.STS , UPC: 672294300465 , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-STS
- EOTech G-Series 5x Magnifier w/STS Mount, Tan, G45.STSTAN , MPN: G45.STSTAN , UPC: 672294300472 , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-STSTAN
EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Tan, G45.NMTAN, EDEMO1, Condition Fair, Other , MPN: G45.NMTAN-EDEMO1 , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-NMTAN-EDEMO-OT-D
- USED, EOTech G-Series 5x Magnifier w/STS Mount, Tan, G45.STSTAN , MPN: G45.STSTAN-EDEMO , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-STSTAN-EDEMO-IN-B
- DEMO, EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Tan, G45.NMTAN , MPN: G45.NMTAN-DEMO , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-NMTAN-DEMO
- DEMO, EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Black, G45.NM , MPN: G45.NM-DEMO , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-NM-DEMO
- USED, EOTech G-Series 5x Magnifier w/STS Mount, Black, G45.STS , MPN: G45.STS-EDEMO , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-STS-EDEMO-IN-D
- DEMO, EOTech 5x Magnifier w/ Side Mount Switch, Black, G45.STS , MPN: G45.STS-DEMO , Code: ET-RDM-5PMAG-G45STS-DEMO
- DEMO, EOTech G-Series 5x Magnifier w/STS Mount, Black, G45.STS , MPN: G45.STS-DEMO , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-STS-DEMO
- DEMO, EOTech G-Series 5x Magnifier w/STS Mount, Tan, G45.STSTAN , MPN: G45.STSTAN-DEMO , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-STSTAN-DEMO
- USED DEMO, EOTech G-Series 5x Magnifier w/STS Mount, Black, G45.STS, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: G45.STS-DEMO-EDEMO1 , Code: ET-RDM-5PMAG-G45-STS-DEMO-EDEMO1