Tap Tap to Zoom
Read More...
Code: ET-RD-555-USMC-KIT
MPN: USMC-KIT
Product Info for Eotech Night Vision Compatible Holo Sight with USMC Engraved Logo 555.65/1
We offer brand new Eotech Night Vision Compatible Holo Sight with USMC Engraved Logo 555.65/1, authorized for sale in the U.S. and other markets, so you can be sure that you are buying authentic Red Dot Sights with a full manufacturer's warranty in addition to our own 100% Satisfaction Guarantee. We are your premier online distributor for EOTech Red Dot Sights . We offer complete line of EOTech Red Dot Sights. For our complete selection of products by EOTech on sale please visit our EOTech page. For more Red Dot Sights please visit our Red Dot Sights store section.![]()
Specifications for EOTech Model 555 Red Dot:
| Order Code: | 555.A65/1 |
| Length/Width/Height: | 5.70"x1.8"x2.8"(145x46x71mm) |
| Weight: | 13.6 oz (386 grams) |
| Waterproof: | Submersible to 33 ft depth |
| Color/Finish: | Non-reflective black with hard coat finish/USMC MCU Pattern |
| Mount: | Dual quick release throw levers designed specifically for the (MIL-ST D-1913) |
| mounting rail: | Certain commercial variants of the M IL-ST D-1913 rail specification may not be compatible with the 555.A65/1 |
| mounting assembly: | The 555.A65/1 base consists of(2) ARMS ® throw levers and is only adaptable to rails that properly accept the ARMS ® design |
| Return to Zero: | Repeatable to 1 MOA after re-mounting |
| Night Vision Brightness Range: | 1000 |
| Power Source: | 2x 1.5V A batteries (supports lithium, alkaline, or rechargeable) |
| Battery Life: | 1,000 continuous hours (lithium) at nominal setting 12; 600 continuous with AA alkaline |
Features of Eotech Holosight w/ USMC Logo 555.65:
- Uses AA Battery
- 65 MOA circle with 1 MOA aiming dot reticle pattern
- Compatible with Gen I-III+ Night Vision Systems (tandem operation)
- Includes rugged aluminum hood assembly and knobbed tool-less mounting bolt
- Interfaces to 1" Picatinny (MIL-STD-1913) rail
Package Contents:
- Eotech Holo Sight with USMC Engraved Logo 555.65/1
Related Products to Eotech Night Vision Compatible Holo Sight with USMC Engraved Logo 555.65/1
Eotech Night Vision Compatible Holo Sight with USMC Engraved Logo 555.65/1 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Eotech Night Vision Compatible Holo Sight with USMC Engraved Logo 555.65 1 with FREE ScopeCoat Protective Cover and Energizer E2 Performance Lithium AA Batteries , MPN: USMC-KIT , Code: ET-RD-555-USMC-KIT
- Eotech Night Vision Compatible Holo Sight with USMC Engraved Logo 555.65/1 , MPN: 555 USMC , Code: ET-RD-555-USMC-EE











































































