Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Howa Rifle Scopes NP31042 has been discontinued by Howa and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Howa Rifle Scopes NP31042
Nikko Platinum Rifle Scope w/German #4 Reticle - The Nighteater Spotting Scope is both powerful and compact. It is an ideal hunting accessory and an absolute necessity at the range. This scope features the same ETE coatings found on all Nighteater Rifle Scopes. These coatings allow the hunter or spotter to see into shaded areas that are typical hiding spots for game. With a zoom lens from 13 to 24x, targets are easily identified. The scope is full waterproof, features a speed focus that is finger adjustable and comes with a rubber eyepiece for comfortable use in the field.![]()
Specifications for Nikko Platinum Rifle Scope W/German #4 Reticle NP31042:
| Mfg Item Num: | Â NP31042 |
| Supplier SKU: | Â 40177 |
| Category: | Â OPTICS - SCOPES |
| Adj Size: | Â 1/4 MOA @ 100 yds |
| Magnification: | Â 3.5-10x |
| Objective: | Â 42mm |
| Field of View: | Â 35.8-11.7ft@100yds |
| Eye Relief: | Â 3.5" |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Length: | Â 13.58" |
| Weight: | Â 16.58 oz |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â Plex |
Related Products to Howa Rifle Scopes NP31042
Howa Rifle Scopes NP31042 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Howa Rifle Scopes NP31042 , MPN: NP31042 , UPC: 682146850529 , Code: HWA-RS-NP31042


























































































