Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Magnification:
- 10 x
- Objective Lens Diameter:
- 42 mm
- Prism System:
- Roof
- Weight:
- 24.1 oz
- Magnification Type:
- Fixed
Code: KH-BI-20011
MPN: 20011
UPC: 9008729009114
Product Info for Kahles 10x42 Binoculars
The Kahles 10x42 Binoculars are crafted from highest grade materials, crafted to the industry's tightest tolerances. These waterproof binoculars are honed for the hunt and made to take on the outdoors. These Kahles binoculars are built with shock and noise dampening armor coverings from natural rubber materials. Side palm swells and non-slip grooves provide a sure grip under any conditions, and phase-corrected prisms give you enhanced contrast and superior image quality. The Kahles 10x42mm Waterproof Binoculars come in traditional Austrian Loden green. Built with absolutely assured quality by the world's oldest hunting optics manufacturer, the Kahles 10x42mm Binoculars are uncompromised in every way.![]()
Specifications for Kahles 10x42mm Hunting Binoculars:
| Magnification: | 10 |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm (1.65 inch) |
| Field of view: | 105 m @ 1000 m (115 yd @ 1000 yd) |
| Field of view, real: | 6 degrees |
| Field of view, apparent: | 59 degrees |
| Exit pupil: | 4,2 mm (0.6 inch) |
| Eye relief: | 16 mm (0.63 inch) |
| Interpupillary distance: | 58-72mm |
| Diopter compensation: | +2/-3.5 dpt |
| Twighlight factor: | 18.3 |
| Minimum focusing distance: | 2.3m (2.5 yards) |
| Length: | 140mm |
| Weight: | 683g (24.1 oz) |
Features of Kahles 10x42mm Roof Prism Binoculars:
- Highest-grade materials
- Fully waterproof and submersible
- True wide angle oculars, with or without glasses
- Solid metal twist eyecups with click-stop mechanism
- Laser aligned to the industries tightest tolerances for long term observation without eye strain
- Full Magnesium hinge and housing construction, rugged yet light in weight. Built to last a lifetime.
- Phase-corrected prism systems for enhanced contrast quality
- Excellent ergonomics provide a sure grip and perfect balance
- Tripod adapter
- Less weight
- Oilphobic lens surfaces
- More light transmission (> 90%) - AMV coatings are optimized to maximum transmission between 500 and 540 Nanometers for superior low light use
Package Contents:
- Kahles 10x42mm Waterproof Binoculars
Related Products to Kahles 10x42 Binoculars
Kahles 10x42 Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kahles 10x42 Binoculars , MPN: 20011 , UPC: 9008729009114 , Code: KH-BI-20011



























































