Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Silver
- Finish:
- Stainless
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Gas System Length:
- Rifle Length
- Diameter:
- 0.69 in
- Length:
- 3.65 in
- Weight:
- 4.2 oz
- Additional Features:
- Collapsible Stock
- Condition:
- New
Code: 27P-RBF-RB5000-RB5000
MPN: RB5000
UPC: 854476005003
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for KynSHOT AR-15 .223/5.56mm Carbines Recoil Buffer w/Collapsible Stock
The RB5000 KynSHOT Recoil Buffer is designed to fit AR-15 carbines with a collapsible stock. Made using 17-4 stainless steel, the KynSHOT RB5000 Recoil Buffer is a proven system that has seen heavy use with civilian competition shooters, law enforcement personnel and the United States Armed Forces. This buffer has patented damping technology to absorb the shock of impact from the bolt carriers rearward motion and prevent bolt bounce as a new cartridge is chambered. The KynSHOT RB5000 Recoil Buffer reduces felt recoil by 20-30%, while largely eliminating muzzle flip.The improvement in weapon accuracy - specifically second and third shot accuracy - is large as shooters report that their time to reacquire a target decreases, and in many cases never leaves their scope sights.![]()
Specifications for KynSHOT AR-15 .223/5.56mm Carbines Recoil Buffer w/Collapsible Stock:
| Manufacturer: | KynSHOT |
| Color: | Silver |
| Finish: | Stainless |
| Fabric/Material: | 17-4 Stainless Steel |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Diameter: | 0.69 in |
| Length: | 3.65 in |
| Weight: | 4.2 oz |
| Additional Features: | Collapsible Stock |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of KynSHOT AR-15 .223/5.56mm Carbines Recoil Buffer w/Collapsible Stock
- Drop-In Replacement
- Reduce felt recoil
- Improve reliability
- Reduce bolt carrier speed
- Reduce wear on parts
- Reduce shock and vibration to optics
- Suppress bolt bounce
- Decrease sight movement
- Smoother operation
- Faster shot recovery time
- Military grade materials and manufacturing
- Mil-Spec hydraulic fluids and seals- ambient operating temp certified for -30F - +150F
Package Contents:
- KynSHOT AR-15 .223/5.56mm Carbines Recoil Buffer w/Collapsible Stock
KynSHOT AR-15 .223/5.56mm Carbines Recoil Buffer w/Collapsible Stock Orderable Models
List of Orderable Models
- KynSHOT Hydraulic Buffer Ar-15 Carbine W/Collapsible Stock 5.56/.223, RB5000 , MPN: RB5000 , UPC: 854476005003 , Code: 27P-RBF-RB5000-RB5000
KynSHOT AR-15 .223/5.56mm Carbines Recoil Buffer w/Collapsible Stock Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED KynSHOT Hydraulic Buffer Ar-15 Carbine W/Collapsible Stock 5.56/.223, RB5000, EDEMO5, Used, Condition Fair , MPN: RB5000-EDEMO5 , Code: 27P-RBF-RB5000-RB5000-EDEMO5
- USED, KynSHOT Hydraulic Buffer Ar-15 Carbine W/Collapsible Stock 5.56/.223, RB5000 , MPN: RB5000-EDEMO , Code: 27P-RBF-RB5000-RB5000-EDEMO-RE-C
- USED KynSHOT Hydraulic Buffer Ar-15 Carbine W/Collapsible Stock 5.56/.223, RB5000, EDEMO6, Used, Condition Fair , MPN: RB5000-EDEMO6 , Code: 27P-RBF-RB5000-RB5000-EDEMO6
- USED KynSHOT Hydraulic Buffer Ar-15 Carbine W/Collapsible Stock 5.56/.223, RB5000, EDEMO4, Used, Condition Like New , MPN: RB5000-EDEMO4 , Code: 27P-RBF-RB5000-RB5000-EDEMO4