Tap Tap to Zoom
- Objective Lens Diameter:
- 40 mm
- Magnification:
- 3 - 9 x
- Reticle:
- 4-Plex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Field of View, Linear:
- 13 - 39 ft at 100 yds
- Eye Relief:
- 3 in
- Color:
- Black
- Weight:
- 12 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Length:
- 13.1 in
- Adjustment Type:
- MOA
- Fabric/Material:
- Aircraft Aluminum
- Lens Material:
- Glass
- Optical Coating:
- Multi-Coated
- Weather Resistance:
- Yes
- Water Resistance Level:
- Waterproof
- Shockproof:
- Yes
- Fogproof:
- Yes
- Included Accessories:
- 1 in Weaver Rings
- Magnification Type:
- Variable
- Additional Features:
- Shockproof
- Gun Type:
- Rifle
- Attachment Type:
- Weaver
- Mount Type:
- Weaver
Code: 1YQ-RS-NNMMTB-NMC3940W
MPN: NMC3940W
UPC: 9420008964042
Product Info for Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope
Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x 40mm Obj 39-13 ft @ 100 yds FOV 1" Tube Blk - The Mountmaster series are ideal for air guns and .22 rifles. These well made competitively priced scopes will stand up to real use. Mountmaster rifle scopes come with full metal alloy adjustment houses for greater reliability. Adjustments are to .25 of an inch and feature a 4 plex reticle as standard. All Mountmaster scopes are shock tested and nitrogen filled at the factory for fog and waterproofing. All Mountmaster scopes come supplied with 3/8" quick detachable mounts, ideal for mounting on air guns and 22 rifles.![]()
Specifications for Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x 40mm Obj 39-13 Ft @ 100 Yds FOV 1" Tube Blk:
| Mfg Item Num: | Â NMC3940W |
| Supplier SKU: | Â 97820 |
| Category: | Â SCOPES |
| Adj Size: | Â .25 MOA |
| Magnification: | Â 3-9x |
| Objective: | Â 40mm |
| Field of View: | Â 39-13 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 3" |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Length: | Â 13.1" |
| Weight: | Â 12 oz |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â 4 Plex |
Features of Nikko Stirling Mountmaster Rimfire 3-9x40mmRifle Scope, 4-Plex Reticle, Matte Black, 1in. Rings NMC3940W:
- HMD reticles
- Multicoated lenses
- Ideal for rimfire or airguns
- 1 inch matte black alloy body tube
- Waterproof, fogproof, shockproof
- Nitrogen filled
- 1/4 MOA adjustments (7mm @ 100m)
- Fast eyefocus
- Supplied with 3/8 inch mount, 1 inch Weaver-style rings
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Nikko Stirling Mountmaster 3-9x40mm Airgun Rifle Scope, 4-Plex Reticle, 1in. Rings NMC3940W
- Mount
- Rings
Related Products to Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope
Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x 40mm Obj 39-13 Ft @ 100 Yds FOV 1 Tube Blk , MPN: NMC3940W , UPC: 9420008964042 , Code: 1YQ-RS-NNMMTB-NMC3940W



























































































