Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Remington 870 Pump Action Shotgun, 20 Gauge, 18.50 inch Barrel
The 870 Express is chambered in 3" inch 12 and 20 gauges. The Express Tactical model of the 870 Express is chambered for 2 3/4", 3", or 3 1/2" 12 gauge shot shells. All 870 Express models come in matte blue and black finished steel barrel, with a hardwood, laminated hardwood or synthetic stock.![]()
While the 870 Express pump action shotgun is used for hunting all types of game and waterfowl, it's known by most hunters and gun enthusiasts as one of the best duck hunting shotguns ever made. When it comes to duck hunting, the Remington 870 Express truly stands above the rest. However, its dual pump action allows it to function equally as well for hunting upland game. When fit with a slug barrel, the 870 Express can be used to hunt deer. Shorter barrel options are ideal for hunting turkey, pheasants or grouse.
In addition to hunting, the 870 Express makes an excellent self defense weapon for home and property. Given it's reliability, easy of use, and lower price point, the 870 Express now protects homes across America.
Specifications for Remington 870 Pump Action Shotgun, 20 Gauge, 18.50 inch Barrel:
| Manufacturer: | Remington |
| Finish: | Matte Black |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 870 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Overall Length: | 38.5 in |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 6 Rounds 3 in |
Package Contents:
- Remington 870 Pump Action Shotgun, 20 Gauge, 18.50 in barrel
Related Products to Remington 870 Pump Action Shotgun, 20 Gauge, 18.50 inch Barrel
Remington 870 Pump Action Shotgun, 20 Gauge, 18.50 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Remington 870 Express 3in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 18.5 inch Barrel, Hardwood Stock, Ghost Ring, Matte Blued, R81200 , MPN: R81200 , UPC: 810070682873 , Code: RT-FS2-SHTGN116-R81200
- Remington 870 Pump Action Shotgun, 20 Gauge, 18.50 inch Barrel, Crossbolt Safety, 6 Round Capacity, R81100 , MPN: R81100 , UPC: 810070683870 , Code: RT-FS2-SHTGN116-R81100-FRRMPG













































































































































