Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for SIG SAUER P226 Pistol, 9mm Luger, 4.4 in barrel
Designed for the U.S. Army and carried by U.S. Navy SEALs, Texas Rangers and many other elite military and law enforcement professionals, the SIG Sauer P226 is a full-sized service-type pistol chambered for the 9mm Luger, .40 S&W, and .357 SIG. Its design is based on the P220. Originally, the P226 slide was comprised of three different pieces of steel that were bent into shape using a mandrel. Beginning in 1996, production was shifted to CNC machining, and the slide was made from a single piece of stainless steel. This resulted in a stronger slide, which was necessary to chamber the more powerful .40 S&W and .357 SIG cartridges.![]()
Specifications for SIG SAUER P226 Pistol, 9mm Luger, 4.4 in barrel:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P226 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.4 in |
| Material: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Decocker |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Production Year: | 1983 - 2004 |
| Weight: | 31.7 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Length: | 7.7 in |
| Muzzle Velocity: | 1174 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Anodized Aluminum |
| Muzzle Energy: | 380 ft-lbs |
Package Contents:
- SIG SAUER P226 Pistol, 9mm Luger, 4.4 in barrel
Ammunition



















SIG SAUER P226 Pistol, 9mm Luger, 4.4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SIG SAUER P226 Pistol, 9mm Luger, 4.4 in barrel, anodized aluminum frame, black polymer grip, recoil operated semi-automatic, combat, 15 round magazine, P226-1-FRRMPG , MPN: P226-1-FRRMPG , Code: SD9-FH1-SSP226-1-P226-1-FRRMPG

















































































































































































