Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson M&P M2.0 Pistol, .45 ACP, 4.6in barrel
Designed for personal, sporting, and professional use, the M&P M2.0 is an entirely new platform over the standard M&P series, including trigger, grip, frame, and finish. Features include a high grip to barrel bore axis, 18-degree grip angle for natural point of aim, interchangeable palmswell grip inserts, aggressive grip texture, new M&P M2.0 crisp trigger with lighter trigger pull, tactile and audible trigger reset.![]()
Specifications for Smith & Wesson M&P M2.0 Pistol, .45 ACP, 4.6in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P M2.0 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4.6 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | White 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Production Year: | 2016 - Ongoing |
| Weight: | 27 oz |
| Height: | 5.6 in |
| Width: | 1.3 in |
| Length: | 7.9 in |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
| Muzzle Energy: | 356 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 835 ft/s |
Package Contents:
- Smith & Wesson M&P M2.0 Pistol, .45 ACP, 4.6in barrel
Gun Barrels





Smith & Wesson M&P M2.0 Pistol, .45 ACP, 4.6in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson M&P M2.0 Pistol, .45 ACP, 4.6in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, white 3-dot, 10 round magazine, SW-M&P M2.0-6-FRRMPG , MPN: SW-M&P M2.0-6-FRRMPG , Code: SN-FH1-SWMPM23-SW-M-P-M2-0-6-FRRMPG





















































































































































































