Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Width:
- 3.9 in
- Length:
- 11.8 in
Code: Z53-CKW-SNP0386-CS-214
MPN: CS-214
UPC: 4960589014835
Product Info for Snow Peak Nylon Ladle
Designed to enhance the camp kitchen, the Nylon Ladle is a classic cooking staple with added functional details. The wide, nylon mouth is paired with a bamboo-wrapped stainless steel handle, complete with hooked end for hanging from an IGT setup. Pair with the Nylon Spatula for a complete kitchen kit.![]()
Specifications for Snow Peak Nylon Ladle:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Application: | Cooking |
| Color: | Black |
| Width: | 3.9 in |
| Length: | 11.8 in |
| Diameter: | 3 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Stainless Steel, Nylon, Bamboo |
| Weight: | 3.7 oz |
Features of Snow Peak Nylon Ladle
- Hand wash with dish detergent, air dry
Package Contents:
- Snow Peak Nylon Ladle
Snow Peak Nylon Ladle Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Nylon Ladle, One Size, CS-214 , MPN: CS-214 , UPC: 4960589014835 , Code: Z53-CKW-SNP0386-CS-214
Snow Peak Nylon Ladle Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Snow Peak Nylon Ladle , MPN: CS-384 , UPC: 4960589002658 , Code: Z53-CKW-SNP0386-419812