1 of 1 images
Spikes Tactical Rare Breed Crusader Semi-Auto Rifle, 5.56x45mm NATO, 14.50 in barrel, 1-7 Twist, Muzzle Brake, No Magazine Rounds, STR5620M2R-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Spikes Tactical Rare Breed Crusader Semi-Auto Rifle, 5.56x45mm NATO, 14.50 in barrel
Spikes STR5620M2R Rare Breed Crusader 5.56x45mm NATO 14.50" No Magazine Black Hard Coat Anodized Adjustable Magpul CTR Stock![]()
Specifications for Spikes Tactical Rare Breed Crusader Semi-Auto Rifle, 5.56x45mm NATO, 14.50 in barrel:
| Manufacturer: | Spikes Tactical |
| Gun Model: | Spikes Tactical Rare Breed Crusader |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Magazine Capacity: | 0 Round |
| Weight: | 6.75 lb |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 15 in |
| Length: | 42 |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | Muzzle Brake |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
Package Contents:
- Spikes Tactical Rare Breed Crusader Semi-Auto Rifle, 5.56x45mm NATO, 14.50 in barrel
Spikes Tactical Rare Breed Crusader Semi-Auto Rifle, 5.56x45mm NATO, 14.50 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Spikes Tactical Rare Breed Crusader Semi-Auto Rifle, 5.56x45mm NATO, 14.50 in barrel, 1-7 Twist, Muzzle Brake, No Magazine Rounds, STR5620M2R-FRRMPG , MPN: STR5620M2R , UPC: 815648028992 , Code: 2A8-FR1-CTRT378-STR5620M2R-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare















































































