Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Heckler & Koch HK53, Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch MP5
- Included Accessories:
- Batteries and Switches
- Condition:
- New
Code: FS-FLW-628LMF-628LMF-B
MPN: 628LMF-B
UPC: 084871328142
Product Info for SureFire LED Weapon Light
Mount this SureFire H&K MP5/HK53/HK94 LED Weapon Light w/ 2 Switches to your firearm so that you can navigate low-light environments during tactical operations or hog hunting season. SureFire built these Rifle Weapon Lights from hard-anodized aluminum with O-ring seals for a rugged, corrosion-resistant and waterproof body. The SureFire 628LMF H&K MP5/HK53/HK94 LED Weapon Light w/ 2 Switches replaces your current forend and have a TIR lens that shapes the beam for optimal performance in short to mid-range engagements. Illuminate your surroundings for maximum situational awareness by equipping a SureFire High-Output LED WeaponLight for HK MP5, HK53 & HK94.![]()
Specifications for SureFire LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Heckler & Koch MP5, Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch HK53 |
| Diameter: | 1 in |
| Weight: | 17.6 oz |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Battery Life: | 2 hours |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Batteries and Switches |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | High Strength Aerospace Aluminum |
Features of SureFire LED Weapon Light
- Virtually indestructible LED and TIR lens produce brilliant beam optimized for close- to medium-range applications
- Ergonomic switching provides positive control of illumination with a normal firing grip
- Hard-anodized aluminum body, tempered window & O-ring seals make the 628LMF-B rugged and durable
Package Contents:
- SureFire LED Weapon Light
SureFire LED Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire LED Weapon Light, 1000 Lumens, Black, 628LMF-B , MPN: 628LMF-B , UPC: 084871328142 , Code: FS-FLW-628LMF-628LMF-B
SureFire LED Weapon Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SureFire LED Weapon Light, 1000 Lumens, Black, 628LMF-B , MPN: 628LMF-B-EDEMO , Code: FS-FLW-628LMF-628LMF-B-EDEMO-RE-C
- DEMO, SureFire LED Weapon Light, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 628LMF-B , MPN: 628LMF-B-DEMO , Code: FS-FLW-628LMF-628LMF-B-DEMO
- USED SureFire LED Weapon Light, 1000 Lumens, Black, 628LMF-B, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: 628LMFB-EDEMO3 , Code: FS-FLW-628LMF-628LMF-B-EDEMO3
- SureFire LED Weapon Light, 123A, Mossberg 500/590, White, 600 Lumens, Black, 623LMG-A , MPN: 623LMG-A , UPC: 084871326834 , Code: FS-FLW-628LMF-623LMG-A
- SureFire LED Weapon Light w/Forend, 123A, White, 1000 Lumens, Black, 623LMG-B , MPN: 623LMG-B , UPC: 084871328159 , Code: FS-FLW-628LMF-623LMG-B
- SureFire 628LMF-B Forend LED Weapon Light for H&K MP5, CR123A, White, 500 Lumens, Black, 628LMF-A , MPN: 628LMF-A , UPC: 084871323697 , Code: FS-FLW-628LMF-628LMF-A