Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 5FK-RD-JIUVF56-PRDV10
MPN: PRDV10
UPC: 736283219470
Product Info for Tacticon Armament Predator V1 Red Dot Green Sight
The Tacticon Predator V1 Red Dot / Green Dot Sight is made from high-quality aluminum alloy. The Predator V1 sight is waterproof, fog proof, and will never take in water or fog the lenses up when youre shooting. This optic can be adjusted to red dot or green dot depending on what level of light youre shooting in making it the perfect addition to your AR 15 or any tactical rifle that accepts standard picatinny rail sights. The Tacticon Predator V1 features 5 different brightness adjustments for both the red and green color, rubber lens caps, glare-resistant glass lenses and an elevated cantilever aluminum picatinny rail mount. Includes extra CR2032 battery and micro fiber lens cloth with your purchase.![]()
Specifications for Tacticon Armament Predator V1 Red Dot Green Sight:
| Manufacturer: | Tacticon Armament |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Glare-resistant |
| Battery Type: | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Length: | 5 in |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 3 in |
| Weight: | 9.6 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Tacticon Armament Predator V1 Red Dot Green Sight
- 5 different brightness settings.
- Rubber lens caps.
- Glare-resistant coated glass lenses.
- Elevated cantilever aluminum picatinny rail mount.
Package Contents:
- Tacticon Armament Predator V1 Red Dot Green Sight
Tacticon Armament Predator V1 Red Dot Green Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Tacticon Armament Predator V1 Red Dot Green Sight, Black, PRDV10 , MPN: PRDV10 , UPC: 736283219470 , Code: 5FK-RD-JIUVF56-PRDV10
Tacticon Armament Predator V1 Red Dot Green Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Tacticon Armament Predator V1 Red Dot Green Sight, Black, PRDV10, EDEMO1, Condition Fair, Other , MPN: PRDV10-EDEMO1 , Code: 5FK-RD-JIUVF56-PRDV10-EDEMO-OT-D