Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Meant to be regarded as a great item for nearly anybody, we're positive you are going to love the Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 7mm Remington Magnum, 23.7in Barrel.![]()
Developed using several of the most durable and long lasting materials in existence, these Shop by Firearm Model through Tikka can provide an item which will give you numerous years of consistency.
Tikka has been developing high-quality products for a number of years, and the Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 7mm Remington Magnum, 23.7in Barrel is their very own approach to revealing how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to obtain the best solution for all your requirements, and exhibiting the Tikka T3X Super Varmint Bolt Action Rifle, 7mm Remington Magnum, 23.7in Barrel is something that we are delighted to offer.
| Manufacturer: | Tikka |
| Gun Make: | Tikka |
| Gun Model: | Tikka T3x |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 7mm Remington Magnum |
| Barrel Length: | 23.7 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Safety Lever |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 5 Round, 6 Round |
| Weight: | 8.8 lb |
| Finish: | Cerakote |
| Stock Color: | Green |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Blued |
| Hand: | Right |
| Color: | Green |
| Fabric/Material: | Steel |