Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for TRISTAR Cypher 2.75 in Deluxe Field Over/Under Shotgun, 28 Gauge, 28 inch Barrel
The Cypher model features a solid frame for durability and strength. Top tang barrel selector and safety. Steel mono-block barrel construction and Turkish Walnut Stock & Forearm, featuring a fiber optic sight. Comes with 5 extended color/color-coded choke tubes (SK, IC, M, IM, F), choke box and choke wrench. The Cypher is offered in all five gauges and backed with TriStar's five-year mechanical warranty.![]()
Specifications for TRISTAR Cypher 2.75 in Deluxe Field Over/Under Shotgun, 28 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | TRISTAR |
| Gun Make: | TriStar |
| Gun Model: | Tristar Cypher |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 28 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified/Skeet |
| Shotgun Chamber Length: | 2.75 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6 lb |
| Overall Length: | 45.5 in |
| Finish: | High Gloss |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Nickel |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 2 3/4 in |
Features of TRISTAR Tristar Cypher 2.75in Deluxe Field Over/Under Shotgun, 28 Gauge, 28in Barrel:
- Auto Ejectors
- Deluxe Oil Finished Turkish Walnut
- Fiber Optic Sight
- 5 Extended/Color Coded Chokes (SK, IC, M, IM, F)
Package Contents:
- TRISTAR Tristar Cypher 2.75in Deluxe Field Over/Under Shotgun, 28 Gauge, 28in Barrel
Related Products to TRISTAR Cypher 2.75 in Deluxe Field Over/Under Shotgun, 28 Gauge, 28 inch Barrel
TRISTAR Cypher 2.75 in Deluxe Field Over/Under Shotgun, 28 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- TRISTAR Cypher 2.75in Deluxe Field Over/Under Shotgun, 28 Gauge, 28in Chrome Lined Barrel, Walnut Stock, Fiber Optic Front Sight, Blued, 33166 , MPN: 33166 , UPC: 713780331669 , Code: 46U-FS3-ZN2183-33166







































