Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for TRISTAR Viper Max 3.5 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel
3 1/2in gas operated, semi-automatic shotgun that allows you to shoot light target loads to heavy waterfowl loads utilizing a two piston system. The Viper Max comes with a light and heavy load piston. Use light load piston for 2 3/4in shells, for other rounds use heavy load piston. Secondary piston can be stored in forearm for easy retrieval. The Viper Max comes with 4 Beretta/Benelli Mobil Chokes (SK, IC, M, F) as well as over molded rubber grips on the stock and forearm for added comfort. Newly developed recoil pad and swivel studs also included. Back by our Five Year Warranty.![]()
Specifications for TRISTAR Viper Max 3.5 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel:
| Manufacturer: | TRISTAR |
| Gun Make: | TriStar |
| Gun Model: | TriStar Viper Max |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 30 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Skeet/Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3.5 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.4 lb |
| Overall Length: | 51 in |
| Stock Color: | Realtree MAX-7 |
| Firearm Receiver Color: | Realtree MAX-7 |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 5 Rounds 3 in |
Features of TRISTAR Tristar Viper Max 3.5in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30in Barrel:
- Magazine Cut-off Action
- Vent Rib w/ Matted Sight Plane
- Fiber Optic Sight
- 5 Round Magazine - Shot Plug Included
- Quick Shot Plug Removal
- Chrome-lined Chamber and Barrel
- Swivel Studs
- 4 Beretta/Benelli Mobil Chokes (SK, IC, M, F)
- Reatree Max-5HD Camo Pattern
Package Contents:
- TRISTAR Tristar Viper Max 3.5in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30in Barrel
Related Products to TRISTAR Viper Max 3.5 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel
TRISTAR Viper Max 3.5 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- TRISTAR Viper Max 3.5in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel, Synthetic Real Tree-Max 7 Stock, Camo, 24193 , MPN: 24193 , UPC: 713780241937 , Code: 46U-FS1-ZN1153-24193







































