Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope has been discontinued by VISM and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope
VISM 1.5-6X42 Small Cross Reticle features high resolution glass and multi-coated optics for extraordinary performance in a wide range of conditions. This VISM Rifle Scope are water,shock and fog proof, making it perfect for outdoor use. The VISM Rifle Scope 1.5-6X42 are made of black anodized aluminum and is backed by the VISM Lifetime Limited warranty.![]()
Specifications for VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope:
| MAGNIFICATION: | 1.5X - 6X |
| RETICLE: | SMALL CROSS PLEX RETICLE |
| ILLUMINATED RETICLE COLOR: | RED & GREEN |
| TUBE DIAMETER: | 30mm |
| OBJECTIVE LENS: | 42mm |
| EYE RELIEF: | 4 - 3.4 |
| EXIT PUPIL: | 28mm - 7mm |
| CLICK VALUE: | 1/4 MOA |
| LENS COATING: | GREEN |
| BODY COLOR: | BLACK ANODIZED FINISH |
| LENGTH: | 11.4" |
| WEIGHT: | 16 oz. |
Features of VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope:
- High Resolution Glass for Excellent Performance in a variety of conditions.
- Fully Multi Coated Optics for Optimum Clarity.
- Glass Etched Reticle with Red and Green illumination, with 5 levels of brightness settings for each color.
- Large Target Style Turrets, protected by Turret Caps
- Water, Shock, and Fog proof capable of withstanding the harshest surroundings.
- Black Anodized Aluminum Body.
- Nitrogen Purged and O-Ring Sealed.
- Backed by our VISM Lifetime Limited Warranty.
- Powered by 3 Volt Lithium Batteries (CR2032) included
Package Contents:
- VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope
Related Products to VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope
VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- VISM Safari Series 1.5, 6X42 Rifle Scope/Red And Green Illum./Cross Plex Reticle, Green Lens, Black VSAFS15642G , MPN: VSAFS15642G , UPC: 848754003041 , Code: K2-RS-VSAFS15642G



























































































